Papież Franciszek chce ratować planetę. To pierwszy tak znaczący dokument. W tle COP28

Papież Franciszek opublikował nową adhortację apostolską, w której wzywa do podjęcia szybkich działań w odpowiedzi na "kryzys klimatyczny". "Zapraszam wszystkich do towarzyszenia w tej drodze pojednania ze światem" - napisał papież w "Laudate Deum". To pierwszy tak znaczący papieski dokument, który skupia się wyłącznie na zmianach klimatycznych.

Poprzednie nauczanie papieża dotyczące kwestii środowiskowych, encyklika "Laudato si’", mówiło szerzej - o trosce o planetę. To również pierwszy tak wysokiej rangi papieski dokument, którego treść odnosi się do konkretnego szczytu ONZ, co ma być oznaką poważnego skupienia się Watykanu na procesie negocjacji klimatycznych COP28.

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Papież zaprasza "do pojednania się ze światem"

Papież przypomniał na początku adhortacji "Laudate Deum", że minęło już osiem lat od opublikowania encykliki "Laudato si'", w której pragnął podzielić się swoim niepokojem o stan, w jakim jest nasza planeta. "Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego. Niezależnie od tego, że może to nastąpić, nie ulega wątpliwości, że wpływ zmian klimatycznych będzie wyrządzał coraz więcej szkód życiu wielu osób i rodzin. Będziemy odczuwać ich skutki w dziedzinie zdrowia, miejsc pracy, dostępu do zasobów, mieszkań, przymusowej migracji i w innych dziedzinach" - podkreślił.

"Zapraszam wszystkich do towarzyszenia w tej drodze pojednania ze światem, który nas gości i do ubogacenia jej własnym wkładem, ponieważ nasze zaangażowanie ma związek z godnością osobistą i wielkimi wartościami" - dodał Franciszek. 

Papież Franciszek: COP28 musi przejść na energię odnawialną

"'Laudate Deum' ukazuje się osiem lat po encyklice 'Laudato si' i aktualizuje jej treści wobec pogłębiającej się degradacji naszego wspólnego domu, w szczególności kryzysu klimatycznego. Papież po raz kolejny wezwie nas do podjęcia praktycznych kroków w kierunku integralnej ekologii, ochrony środowiska i klimatu. Podkreślając pilność tych wyzwań, z którymi wiąże się życie i zdrowie wielu osób na całym świecie, Ojciec Święty zachęca nas do ochrony godności wszystkich ludzi i aktywnej troski o przyszłość. Papież ma też skierować przynaglenie do negocjatorów COP28, by wyszli poza mgliste obietnice, dążąc do przyjęcia wiążących i konkretnych polityk." - skomentował Piotr Abramczyk, prezes Zarządu Laudato Si Movement Polska, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Więcej o: