GIS wydał ostrzeżenie przed "cichym zabójcą". Jak się przed nim ustrzec? "Działaj natychmiast"

Podczas sezonu grzewczego wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przypomniał, jakie dolegliwości powinni zwrócić naszą uwagę. Jak możemy uniknąć zatrucia? Jest kilka prostych zasad.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i silnie trującym. Dlatego w sezonie grzewczym powinniśmy szczególnie zadbać o to, by zmniejszyć ryzyko zatrucia. Na działanie tzw. czadu jesteśmy narażeni przede wszystkim w swoich domach. O czym powinniśmy pamiętać, aby uniknąć kontaktu z tlenkiem węgla?

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz: Nie udało się nam odrobić strat po wyroku TK w sprawie aborcji

GIS ostrzega przed tlenkiem węgla. Jak rozpoznać zatrucie tzw. czadem?

Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę, że na kontakt z tlenkiem węgla są narażone osoby, które korzystają z "kominka, gazowego podgrzewacza wody, pieca węglowego, gazowego lub olejowego".

Do zatrucia tzw. czadem może dojść o każdej porze dnia. Ważne, aby nie bagatelizować swojego samopoczucia. W szczególności powinny nas zaniepokoić objawy, takie jak:

  • przyspieszona czynność serca,
  • osłabienie,
  • ból głowy,
  • duszność,
  • senność.

Tzw. czad w krótkim czasie dostaje się do naszego organizmu i powoduje niedotlenienie. Ze względu na właściwości został nazwany "cichym zabójcą". Im dłużej jesteśmy narażeni na jego działanie, tym większe szkody może wyrządzić w naszym organizmie. Zbyt wielka obecność CO we wdychanym powietrzu może prowadzić nawet do śmierci, dlatego w przypadku podejrzenia zatrucia musimy natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112.

Niebezpieczny tlenek węgla. Jak zapobiec zatruciu czadem?

Aby uniknąć zatrucia tzw. czadem, należy przede wszystkim wykonywać okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnej oraz przewodów kominowych. Podczas palenia w sezonie grzewczym powinno się również wietrzyć mieszkanie, aby był ciągły przepływ powietrza.

Co ważne, kratki wentylacyjne oraz otwory nawiewne w domu powinny być odsłonięte, aby zapewniać przepływ powietrza. Co ważne, warto rozmieścić czujki dymu w domu, szczególnie w sypialniach - gdy gaz zacznie się ulatniać, usłyszymy alarm i powinniśmy natychmiast opuścić pomieszczenie - przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Więcej o: