Argentyna buduje własną rakietę nośną

Lista krajów, które dysponują własnymi sztucznymi satelitami Ziemi jest już bardzo długa, jednak tylko dziewięć z nich jest w stanie własnymi siłami umieszczać swoje urządzenia na orbicie okołoziemskiej. Kluczem do przestrzeni kosmicznej jest bowiem posiadanie odpowiedniej rakiety nośnej. Do grona powszechnie znanych liderów takich jak USA, Europa, Rosja, Japonia czy Chiny dołączają również inne, nie mniej ambitne kraje, które rozwijają swoje zaplecze technologiczne w mniej lub bardziej dynamiczny sposób. Krajami tymi są przykład Indie, Korea Południowa, Iran czy Izrael. Co więcej, do grupy tej zamierza dołączyć kilka dalszych krajów - jednym z nich jest Argentyna.

W 1998 roku Argentyna odrzuciła ze względów finansowych amerykańską propozycję udziału w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dysponuje jednak własnym programem kosmicznym, w ramach którego już od 1990 roku umieszcza na orbicie za pomocą europejskich, amerykańskich i rosyjskich rakiet nośnych różnego rodzaju satelity, w tym badawcze z serii SAC (Satelite de Aplicaciones Cientificas). Plany jednak są ambitniejsze i obejmują one m.in. zbudowanie rakiety nośnej przy zaangażowaniu wyłącznie sił argentyńskich.

Prace nad rakietą orbitalną rozpoczęły się w 2007 roku, gdy zbudowano małą rakietę Tronador, a następnie w 2009 roku jej większą wersję Tronador Ib. Obecnie trwają prace nad docelową rakietą Tronador II. Koordynuje je argentyńska agencja kosmiczna, czyli Krajowa Komisja ds. Aktywności Kosmicznej ( CONAE, Comisión Nacional de Actividades Espaciales ).

W lipcu br. rakieta została przedstawiona publiczności podczas wystawy Tecnópolis. Rakieta Tronador II (Gromowładny II) będzie miała następujące parametry:

- masa: 30 t,

- wysokość: 29 m,

- liczba stopni: 2,

- udźwig na orbitę 400 km: 200 kg,

- paliwo: hydrazyna.

Pierwszy start planowany jest na grudzień 2012 roku.

Jeśli plany te zostaną uwieńczone sukcesem, a poza tym nikt jej nie wyprzedzi, Argentyna stanie się dziesiątym krajem, który samodzielnie umieścił na orbicie satelitę. Do tej pory dokonały tego (chronologicznie):

- Związek Radziecki (1957, jego program kosmiczny przejęła Rosja, a częściowo także Ukraina),

- Stany Zjednoczone (1958),

- Francja (1965, obecnie państwa europejskie prowadzą wspólny program kosmiczny w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej),

- Japonia (1970),

- Chiny (1970),

- Wielka Brytania (1971),

- Indie (1980),

- Izrael (1988)

- oraz Iran (2009).

W kolejce jednak stoi kilka krajów, m.in. wspomniana wcześniej Korea Południowa, a także sąsiadująca z Argentyną, Brazylia. Pewne próby w tym kierunku prowadzi również Korea Północna, choć akurat w tym przypadku niezwykle trudno jest stwierdzić, czy kraj ten ma szanse znaleźć się w gronie państw "kosmicznych" w ciągu najbliższych dwóch lat.

Więcej o: