Misja międzyplanetarna Fobos-Grunt - już na Bajkonurze

Rosyjska misja międzyplanetarna Fobos-Grunt została dostarczona do kosmodromu Bajkonur. Start przewidziany jest na 08.11.2011.

W ostatnich miesiącach trwały bardzo intensywne prace nad rosyjską sondą Fobos-Grunt. Prace - według niektórych źródeł - były dość "gorączkowe" i pojawiło się wiele wątpliwości co do stanu przygotowań do startu. Przykładowo, prawdopodobnie oprogramowanie sondy zostanie ukończone już po starcie misji, co wprowadza kolejny element ryzyka dla tej wyprawy. Na początku października nastąpiła jednak seria testów sondy - między innymi instalacji paliwowej.

W dniu 17.10.2011 Fobos-Grunt został dostarczony do kosmodromu Bajkonur, skąd nastąpi start. Prawdopodobnie w najbliższych dniach zostanie przeprowadzona seria testów sondy. Start Fobos-Grunt powinien nastąpić ósmego listopada 2011 roku, o godzinie 21:16 CET. Na pokładzie rakiety nośnej (Zenit-3F) znajdzie się również pierwszy chiński orbiter Marsa - Yinghuo-1.

Warto tu dodać, że na pokładzie sondy Fobos-Grunt znajduje się polski instrument CHOMIK.

Celem misji Fobos-Grunt jest największy księżyc Marsa - Fobos. Jest to nieregularne ciało o wymiarach 27×22×18 km i niskiej gęstości. Z tego powodu uważa się, że Fobos jest przynajmniej częściowo zbudowany z lodu i może przypominać obiekty KBO, najczęściej znajdujące się za orbitą Neptuna. Misja Fobos-Grunt ma pobrać próbki powierzchni Fobosa i następnie dostarczyć je z powrotem na Ziemię, co powinno nastąpić w połowie 2014 roku.

(PFA)

Więcej o: