Kanada. Odnaleziono szczątki nowego gatunku dinozaura. "Thanatos" był kuzynem T-Rexa

W Kanadzie odnaleziono szczątki nowego gatunku dinozaura. Nazwango go Thanatos i jest to najstarszy przedstawiciel rodziny tyranozaurów. To pierwsze takie znalezisko od 50 lat.
Zobacz wideo

Jak podają zagraniczne media, m.in. "The Guardian" i BBC, w Kanadzie odkryto nowy gatunek dinozaura. Jest to pierwsze odkrycie zwierzęcia tego gatunku od 50 lat w tym kraju.

Kanada. Nowy gatunek dinozaura był spokrewniony z T-Rexem

Dinozaur miał 8 metrów długości i jest najstarszym przedstawicielem rodziny tyranozaurów znalezionym w Ameryce Północnej.  Ziemię przemierzał około 79 mln lat temu, 13 mln lat przed jego najsławniejszym kuzynem - T-Rexem. Dinozaury były ze sobą dość blisko spokrewnione. Nowy gatunek nazwano Thanatotheristes degrootorum, co po grecku znaczy "kosiarz śmierci". Naukowcy w skrócie mówią o nim Thanatos, co jest imieniem boga śmierci. Badania pokazały, że zwierzę miało długą i głęboką paszczę, podobną do prymitywnych gatunków tyranozaurów, które żyły na terenie obecnych południowych Stanów Zjednoczonych. Naukowcy sugerują, że różnice między kształtami czaszek w rodzinie tyranozaurów występujących w różnych regionach, wzięły się z odmiennej diety oraz dostępnych drapieżnikowi ofiar. 

Fragmenty czaszki Thanatosa znalazł John De Groot farmer i entuzjasta paleontologii. Z kolei za odkrycie w całości nowego gatunku jest odpowiedzialny Jared Voris, doktorant uniwersytetu w Calgary. Jedna z autorek publikacji w Cretaceous Research, Darla Zelenitsky dodaje, że jest bardzo mało gatunków rodziny tyranozaurów. Powodem jest charakter łańcucha pokarmowego w owym czasie - mięsożernych drapieżników było mało w porównaniu do gatunków roślinożernych.

>>> Zobacz też: Sztuczna inteligencja w walce z koronawirusem. Ekspert: Analizuje nieobecności dzieci w szkołach 

Więcej o: