Kosmiczny żagiel zrobił piękne zdjęcia Ziemi. Czym jest projekt LightSail 2?

Statek kosmiczny LightSail 2 jest na orbicie już od ponad dziesięciu miesięcy. To eksperyment naukowcy, który ma na celu zbadanie, czy energię Słońca można wykorzystać do napędzania statku. Firma odpowiedzialna za projekt udostępniła właśnie zdjęcia zrobione z kosmosu, na których widać żagiel na tle Ziemi.
Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

LightSail 2 to niesamowity prototyp statku kosmicznego stworzonego przez firmę The Planetary Society. Jest on swoistym eksperymentem naukowym, który ma pomóc zbadać nowy typ napędu, który moglibyśmy wykorzystać w przestrzeni kosmiczne.

Konstrukcja LightSail 2 jest dość (przynajmniej z pozoru) prosta. To niewielki statek kosmiczny z przymocowanym do niego bardzo rozłożystym (ale jednocześnie cienkim na zaledwie kilka mikrometrów) żaglem.

Zdjęcie Ziemi zrobione przez statek kosmiczny LightSail 2Zdjęcie Ziemi zrobione przez statek kosmiczny LightSail 2 fot. The Planetary Society (www.planetary.org)

To niejako powrót do korzeni (gdy żagle wykorzystywane były do transportu ludzi i towarów na morzach), tyle że - zamiast ruchu powietrza - kosmiczny żagiel ma wykorzystywać ciśnienie powodowane przez światło naszej gwiazdy oraz wiatr słoneczny. Badacze mają nadzieję, że taki rodzaj napędu może być szybszy od napędu rakietowego (na dodatek nie potrzebuje paliwa).

LightSail 2 na zdjęcia na orbicie

Statek LightSail 2 jest orbicie już od ponad 10 miesięcy. Teraz firma stojąca za projektem opublikowała piękne zdjęcia przysłane przez zainstalowaną na nim kamerę. Na fotografiach możemy podziwiać wielki na ok. 30 metrów kwadratowych żagiel na tle naszej planety.

Zdjęcie Ziemi zrobione przez statek kosmiczny LightSail 2Zdjęcie Ziemi zrobione przez statek kosmiczny LightSail 2 fot. The Planetary Society (www.planetary.org)

Zdjęcia wyglądają imponująco, choć trzeba zaznaczyć, że przedstawiają nienaturalny kształt Ziemi. Kamera, który wykonana zdjęcia służy do obserwacji żagla, dlatego jest wyposażona w ultraszerokokątny obiektyw typu rybie oko (z polem widzenia na poziomie 185 stopni). Stąd ogromne zniekształcenia na zdjęciach i zdecydowanie bardziej (niż w rzeczywistości) zagięty ziemski horyzont.

Opublikowane dopiero fotografie nie są już jednak nowe. Zostały zrobione w lipcu 2019 roku podczas rozkładania kosmicznego żagla na orbicie. 

Więcej o:
Komentarze (10)
LightSail 2 zrobił piękne zdjęcia Ziemi. Czy jest kosmiczny żagiel i jak działa?
Zaloguj się
 • zagraniczny-online

  Oceniono 4 razy 4

  Dziwie sie ze Ci od plaskiej Ziemi jeszcze tych zdjec nie uzywali heh

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 3

  35m^2 "kosmicznego żagla"?
  I o to cały gwałt?
  Toż to ledwie żagielek!
  Nasz studencki jacht miał ożaglowanie 80 m^2.
  Z czym do gości????

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 3 razy 1

  Specjalnie dali Rybie Oko aby ziemia wydawała się okrągła, a

 • antypiss

  Oceniono 1 raz 1

  Czas na kosmicznych piratów i zdobywanie nowych, nieznanych planet.

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się spytać astronautów co im sie najbardziej podobało w kosmosie to powiedzą że Ziemia Latali tam by ziemię oglądać Nie żadne gwiazdy czy inne planety I na tym bym się skoncentrował

 • uploadhelski

  0

  Light Sail 2 to nazwa myląca. Od około 30 lat wiadomo, że ciśnienie światła jest za małe żeby wpłynąć na ruch obiektów w skali makroskopowej. Koronnym dowodem miały być ogony komet wywiewane w przód, przed głowami komet. Ale to nie światło Słońca wywiewa te ogony przed głowy komet tylko strumień korpuskularny różnych cząstek wyrwanych z korony Słońca. NIe light sail ale coś w rodzaju corpo-sail :)

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe dlaczego Google Maps jest płaskie a Google Earth jest schowane na sam koniec Internetu? Może dlatego, że nie ma żadgej kuli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX