LightSail 2 to niesamowity prototyp statku kosmicznego stworzonego przez firmę The Planetary Society. Jest on swoistym eksperymentem naukowym, który ma pomóc zbadać nowy typ napędu, który moglibyśmy wykorzystać w przestrzeni kosmiczne.
Konstrukcja LightSail 2 jest dość (przynajmniej z pozoru) prosta. To niewielki statek kosmiczny z przymocowanym do niego bardzo rozłożystym (ale jednocześnie cienkim na zaledwie kilka mikrometrów) żaglem.
Zdjęcie Ziemi zrobione przez statek kosmiczny LightSail 2 fot. The Planetary Society (www.planetary.org)
To niejako powrót do korzeni (gdy żagle wykorzystywane były do transportu ludzi i towarów na morzach), tyle że - zamiast ruchu powietrza - kosmiczny żagiel ma wykorzystywać ciśnienie powodowane przez światło naszej gwiazdy oraz wiatr słoneczny. Badacze mają nadzieję, że taki rodzaj napędu może być szybszy od napędu rakietowego (na dodatek nie potrzebuje paliwa).
Statek LightSail 2 jest orbicie już od ponad 10 miesięcy. Teraz firma stojąca za projektem opublikowała piękne zdjęcia przysłane przez zainstalowaną na nim kamerę. Na fotografiach możemy podziwiać wielki na ok. 30 metrów kwadratowych żagiel na tle naszej planety.
Zdjęcie Ziemi zrobione przez statek kosmiczny LightSail 2 fot. The Planetary Society (www.planetary.org)
Zdjęcia wyglądają imponująco, choć trzeba zaznaczyć, że przedstawiają nienaturalny kształt Ziemi. Kamera, który wykonana zdjęcia służy do obserwacji żagla, dlatego jest wyposażona w ultraszerokokątny obiektyw typu rybie oko (z polem widzenia na poziomie 185 stopni). Stąd ogromne zniekształcenia na zdjęciach i zdecydowanie bardziej (niż w rzeczywistości) zagięty ziemski horyzont.
Opublikowane dopiero fotografie nie są już jednak nowe. Zostały zrobione w lipcu 2019 roku podczas rozkładania kosmicznego żagla na orbicie.