Misja Mars 2020 opóźniona. Tylko o dwa dni, ale jeśli NASA się nie pospieszy, będzie musiała czekać 2 lata

Naukowcy z NASA postanowili przesunąć planowany start łazika Mars 2020 o dwa dni. Wykryto problem dotyczący urządzeń naziemnych, co opóźni prace. Agencja kosmiczna musi się jednak pospieszyć. Jeśli nie wystrzeli łazika w sierpniu, będzie musiała czekać do 2022 roku.
Zobacz wideo Niezwykłe odkrycie NASA. „Trzęsienie Marsa”

NASA poinformowała w środę, że nie wystrzeli łazika Mars 2020 zgodnie z planem. Pojazd miał zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Atlas V w poniedziałek 20 lipca. Teraz naukowcy potwierdzili, że termin ten został porzucony, a nowa data startu to środa 22 lipca.

Misja Mars 2020 opóźniona. Na razie tylko o 2 dni

Amerykańska agencja kosmiczna podaje, że problem jest "zanieczyszczenie na liniach wsparcia naziemnego", czyli elementach konstrukcji, która podtrzymuje rakietę przed startem. NASA planuje problem rozwiązać, jednak potrzebuje dodatkowego czasu, stąd nowa data startu. Co ciekawe, start przekładany był już wcześniej o 3 dni. Wówczas wykryto inny problem dotyczący systemu naziemnego.

Opóźnienie (przynajmniej na ten moment) jest zatem niewielkie (łącznie 5 dni), jednak NASA musi się pospieszyć. Jak podaje Space.com, agencja musi wynieść marsjański łazik w kosmos w jednym z następnych okienek startowych, jednak nie później niż 11 sierpnia 2020 roku (pada też ewentualna data 15 sierpnia).

Łazik NASA z imionami Ziemian, który zostanie wysłany na MarsaŁazik NASA z imionami Ziemian, który zostanie wysłany na Marsa fot. NASA/JPL-Caltech

Jeśli do tego czasu NASA nie uda się wystrzelić łazika, misja będzie musiała zostać przełożona na dłużej - przynajmniej o kolejne 26 miesięcy, czyli najwcześniej do 2022 roku. Wynika to oczywiście ze wzajemnego położenia Ziemi i Marsa na swoich orbitach, które od sierpnia będzie niekorzystne.

Mars 2020. Co przyniesie misja?

Mars 2020 to misja, o której mówi się dość mało, a szkoda. NASA zamierza w jej ramach wysłać na Czerwoną Planetę łazik Perseverance (z ang. wytrwałość), który przeszedł już większość testów i jest obecnie przygotowywany do swojego zadania.

Chip z nazwiskami umieszczony na łaziku NASAChip z nazwiskami umieszczony na łaziku NASA fot. NASA/JPL-Caltech

Jak informowaliśmy w marcu, NASA zebrała imiona i nazwiska 11 mln osób z całego świata i umieściła je na trzech krzemowych chipach przymocowanych do łazika. Akcja ta była nawiązaniem do słynnej Płytki Pioneera (zawierającej wizerunek kobiety i mężczyzny) wystrzelonej w kosmos w 1972 roku i złotych płyt (Voyager Golden Record) zawierających dźwięki i obrazy ziemskich kultur wysłanych w 1977 roku w ramach programu Voyager.

Jeśli NASA zakończy wszystkie prace i wystrzeli rakietę Atlas V w wymaganym terminie, łazik Perseverance dotknie powierzchni Marsa w lutym 2021 roku. Celem misji jest znalezienie ewentualnych śladów życia mikrobiologicznego na Marsie, a także scharakteryzowanie klimatu i geologii tej planety.

Więcej o: