Deszcz Perseidów 2020. Co trzeba wiedzieć o nocy spadających gwiazd?

Sierpień to miesiąc, w którym warto patrzeć w nocne niebo. Co na nim zobaczymy? Czym są Perseidy? A czym meteory, meteoryty i meteoroidy?

Perseidy 2020. Co to meteor? Jak powstaje? Czym jest deszcz meteorów?

Meteor jest to świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. Ślad ten powstaje w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni meteoroidów oraz z  zjonizowanych gazów atmosfery. Meteory są potocznie nazywane ''spadającymi gwiazdami''. Nazwa ''meteor'' pochodzi z greckiego słowa mete?ros, które oznaczają ''zawieszony w powietrzu'' (metá, "poza" i aeír?, "zawieszać"). W sierpniu możemy obserwować na niebie wyjątkowo aktywny rój meteorów, który objawia się w postaci tzw. "deszczu meteorów".

Zobacz też: Czym jest noc spadających gwiazd? Wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach

Co to meteoryt? Czym się różni od meteoru?

Wiele osób niezwiązanych z astronomią myli podstawowe pojęcia, w tym zwłaszcza meteor i meteoryt. Czym jest ten drugi? Otóż meteoryt to pozostałość ciała niebieskiego (np. meteoroidu czy komety), które w postaci ciała stałego dotarło na powierzchnię Ziemi. Ich badaniem zajmuje się nauka zwana meteorytyką.

Deszcz meteorów (zdjęcie ilustracyjne)Deszcz meteorów (zdjęcie ilustracyjne) Fot. unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)

Co to meteoroid?

Aby nie było tak łatwo, poszukując informacji o Perseidach możemy też trafić na pojęcie meteoroidu, które z kolei odnosi się do okrucha skalnego poruszającego się po orbitach wokół Słońca. Wpadając w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów, które z ziemi obserwowane są i znane jako "spadające gwiazdy". Meteoroidy stanowią zagrożenie dla satelitów oraz stacji kosmicznej ISS, gdyż mogą osiągać stosunkowo duże rozmiary, a ich uderzenie może powodować poważne zniszczenia.

Radiant: co to takiego?

Przygotowując się do prowadzenia obserwacji Perseidów, należy zapoznać się z kilkoma pojęciami. Jednym z najważniejszych jest radiant. Czym jest? Otóż jest to punkt na niebie, z którego pozornie we wszystkich kierunkach lecą spadające gwiazdy. Perseidy można obserwować bardzo wcześnie rano, gdyż właśnie wtedy radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. 

Rój meteorów: skąd się bierze?

Rój meteorów jest to zjawisko w astronomii, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów, po tym jak znajdą się one w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wtedy zjawisko znane powszechnie jako ''spadające gwiazdy''. Meteory wybiegają wówczas pozornie z jednego punktu na sferze niebieskiej zwanego radiantem.

Co to jest noc spadających gwiazd?

Noc spadających gwiazd to okres, kiedy na niebie możemy obserwować aktywność roju meteorów. W przypadku Perseidów najpiękniejsze widowisko można zobaczyć w nocy. Kiedy przypada ich szczyt? Zawsze z 12 na 13 sierpnia. Wówczas w godzinach wczesnoporannych da się zaobserwować nawet 100 "spadających gwiazd".

Zobacz też: Perseidy. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd? 20 minut wcześniej odłóż telefon

Perseidy 2020. Czym są Perseidy?

Perseidy to jeden z bardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się każdego roku z orbitą ziemską w okresie między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum zjawiska obserwuje się zazwyczaj między 12-13 sierpnia. Zjawisko Perseidów związane jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. W czasie występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Przeciętna aktywność roju meteorów wynosi około 60-100 ZHR, co oznacza że w dniu maksimum zjawiska można zaobserwować nawet 100 spadków na godzinę.

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem
Więcej o: