Meteor jest to świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. Ślad ten powstaje w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni meteoroidów oraz z zjonizowanych gazów atmosfery. Meteory są potocznie nazywane ''spadającymi gwiazdami''. Nazwa ''meteor'' pochodzi z greckiego słowa mete?ros, które oznaczają ''zawieszony w powietrzu'' (metá, "poza" i aeír?, "zawieszać"). W sierpniu możemy obserwować na niebie wyjątkowo aktywny rój meteorów, który objawia się w postaci tzw. "deszczu meteorów".
Zobacz też: Czym jest noc spadających gwiazd? Wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach
Wiele osób niezwiązanych z astronomią myli podstawowe pojęcia, w tym zwłaszcza meteor i meteoryt. Czym jest ten drugi? Otóż meteoryt to pozostałość ciała niebieskiego (np. meteoroidu czy komety), które w postaci ciała stałego dotarło na powierzchnię Ziemi. Ich badaniem zajmuje się nauka zwana meteorytyką.
Deszcz meteorów (zdjęcie ilustracyjne) Fot. unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)
Aby nie było tak łatwo, poszukując informacji o Perseidach możemy też trafić na pojęcie meteoroidu, które z kolei odnosi się do okrucha skalnego poruszającego się po orbitach wokół Słońca. Wpadając w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów, które z ziemi obserwowane są i znane jako "spadające gwiazdy". Meteoroidy stanowią zagrożenie dla satelitów oraz stacji kosmicznej ISS, gdyż mogą osiągać stosunkowo duże rozmiary, a ich uderzenie może powodować poważne zniszczenia.
Przygotowując się do prowadzenia obserwacji Perseidów, należy zapoznać się z kilkoma pojęciami. Jednym z najważniejszych jest radiant. Czym jest? Otóż jest to punkt na niebie, z którego pozornie we wszystkich kierunkach lecą spadające gwiazdy. Perseidy można obserwować bardzo wcześnie rano, gdyż właśnie wtedy radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.
Rój meteorów jest to zjawisko w astronomii, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów, po tym jak znajdą się one w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wtedy zjawisko znane powszechnie jako ''spadające gwiazdy''. Meteory wybiegają wówczas pozornie z jednego punktu na sferze niebieskiej zwanego radiantem.
Noc spadających gwiazd to okres, kiedy na niebie możemy obserwować aktywność roju meteorów. W przypadku Perseidów najpiękniejsze widowisko można zobaczyć w nocy. Kiedy przypada ich szczyt? Zawsze z 12 na 13 sierpnia. Wówczas w godzinach wczesnoporannych da się zaobserwować nawet 100 "spadających gwiazd".
Zobacz też: Perseidy. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd? 20 minut wcześniej odłóż telefon
Perseidy to jeden z bardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się każdego roku z orbitą ziemską w okresie między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum zjawiska obserwuje się zazwyczaj między 12-13 sierpnia. Zjawisko Perseidów związane jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. W czasie występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Przeciętna aktywność roju meteorów wynosi około 60-100 ZHR, co oznacza że w dniu maksimum zjawiska można zaobserwować nawet 100 spadków na godzinę.