Kosmos. Kolejna asteroida blisko Ziemi. Przeleci zaledwie 27 tys. km od naszej planety

Centrum Studiów nad Obiektami Bliskimi Ziemi (CNEOS) NASA poinformowało, że w czwartek 24 września asteroida 2020 SW przeleci zaledwie 27 tys. kilometrów od Ziemi. Wydarzenie będzie transmitowane w sieci.

Asteroidy co kilka tygodni przelatują blisko Ziemi. Ostatni raz o podobnym zjawisku informowaliśmy na początku września w kontekście asteroidy 2011 ES4 odkrytej 2 marca 2011 roku. Mająca od 22 do 49 metrów średnicy przeleciała ona w bezpiecznej odległości ok. 123 tys. kilometrów. Do kolejnej takiej sytuacji dojdzie już w czwartek 24 września. 

Kosmos nowo odkryta asteroida minie Ziemię ekstremalnie blisko 

"Newsweek" informuje, że zaledwie cztery dni temu Gianluca Masi z projektu Virtual Telescope odkrył zbliżającą się do Ziemi asteroidę. Z danych Centrum Studiów nad Obiektami Bliskimi Ziemi (CNEOS) NASA wynika, że 2020 SW, bo tym mianem określono asteroidę, zbliży się do naszej Planety na odległość zaledwie 26,9 tys. kilometrów. Będzie to miało miejsce około godziny 13:18 czasu polskiego. Na tak niewielką odległość w tym roku nie zbliży się żadna inna znana naukowcom asteroida. Średnica 2020 SW wynosi około 4,3-9,7 metra, a Ziemię minie z prędkością 28 tys. km/h. 

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Kosmos. Czy asteroida 2020 SW jest zagrożeniem dla Ziemi? 

Co ciekawe, z powodu stosunkowo niewielkich rozmiarów asteroida nie zagrażałaby Ziemi, nawet gdyby leciała w jej kierunku - Asteroida rozpadłaby się w atmosferze prawie całkowicie w pył, ale prawdopodobnie towarzyszyłby temu deszcz małych meteorytów” - powiedział w rozmowie z  "Newsweekiem" dyrektor CNEOS Paul Chodas. 

Projekt Virtual Telescope będzie śledził asteroidę na żywo za pomocą zaawansowanych, zdalnie sterowanych teleskopów we Włoszech. Przelot asteroidy będzie transmitowany na żywo pod TYM ADRESEM

Więcej o: