Rocket Lab wybuduje wielką rakietę wielokrotnego użytku. W kosmos wyniesie nie tylko satelity

Firma Rocket Lab wybuduje wielką rakietę Neutron, która będzie mogła zabrać ładunki na orbitę okołoziemską lub Wenus czy Marsa. Neutron ma również pozwolić na wykonanie misji załogowych i będzie odzyskiwalny. Pierwszy lot już w 2024 roku.
Zobacz wideo SLS - nowa wielka rakieta NASA

Przedsiębiorstwo Rocket Lab zostało założone w 2006 roku, od 2013 roku działa w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku z sukcesem przetestowało swoją lekką rakietę Electron, a od pewnego czasu przy jej pomocy wynosi niewielkie satelity na orbitę. Ambicje firmy sięgają jednak znacznie dalej.

Rocket Lab wybuduje wielką rakietę wielokrotnego użytku

Teraz Peter Beck, założyciel i prezes Rocket Lab zapowiedział, że firma zamierza zbudować nową, znacznie większą rakietę. Została ona nazwana Neutron i będzie ponad dwukrotnie większa od rakiety Electron (18 vs. 40 metrów). Średnica nowej konstrukcji wyniesie 4,5 metra.

Zdaniem Rocket Lab, Neutron będzie w stanie dostarczyć ładunki o wadze 8 ton na niską orbitę okołoziemską, 2 ton na Księżyc lub 1,5 tony na Wenus lub Marsa. Warto przypomnieć, że jednym z planów firmy jest zrealizowanie pierwszej prywatnej misji badawczej na Wenus, a nowa rakieta być może pomoże w wykonaniu zadania.

Rakieta NeutronRakieta Neutron fot. zrzut ekranu ze strony www.rocketlabusa.com

Ma być przeznaczona do wynoszenia na orbitę (lub w stronę Księżyca i sąsiednich planet) nie tylko ładunków, ale i ludzi. Co więcej, jej pierwszy stopień ma być wielokrotnego użytku, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rakiet Falcon 9 od SpaceX.

 

Peter Beck wbrew wcześniejszym zapowiedziom, przyznał teraz, że firma będzie dążyć do opracowania rozwiązań, które pozwolą odzyskiwać tzw. boostery rakiety Neutron oraz mniejszej Electron. Na razie nie sprecyzował jednak, w jaki dokładnie sposób rakiety mają być sprowadzane na Ziemię.

Budowa rakiety Neutron przeczy też innym wcześniejszym planom firmy, bo do tej pory Rocket Lab deklarowało, że zamierza skupiać się na mniejszych rakietach nośnych. Zdaniem Becka, na rynku wciąż jest jednak zapotrzebowanie na rakiety takie, jak Neutron.

Nowa konstrukcja mogłaby przede wszystkim pomóc w dostarczaniu na orbitę Ziemi satelity do budowy megakonstelacji np. dostarczających internet z kosmosu. Te wywołują w ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie. Pierwszy lot rakiety Neutron zaplanowano na 2024 rok. Do tego czasu poznamy zapewne więcej szczegółów na jej temat.

Więcej o: