NASA stawia na SpaceX. Elon Musk przygotuje załogowy statek, który wyląduje na Księżycu

NASA wybrała SpaceX Elona Muska do budowy nowego lądownika, który zabierze astronautów z orbity Księżyca na jego powierzchnię. Kontrakt przydzielony firmie Muska opiewa na wartość 2,9 miliarda dolarów. - Dzisiaj wykonaliśmy duży krok naprzód. To niesamowity czas - powiedział Steve Jurczyk, pełniący obowiązki szefa NASA.

Ostatnia misja na Księżyc miała miejsce w 1972 r. Srebrny Glob ponownie stanie się celem astronautów za sprawą programu Artemis. NASA poinformowała o wyborze firmy Elona Muska w piątek 16 kwietnia. SpaceX jest obecnie jedynym prywatnym podmiotem, który jest w stanie wystrzelić astronautów w przestrzeń kosmiczną z amerykańskiej ziemi. W maju 2020 r. dwóch astronautów wyruszyło na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie Crew Dragon, kapsuły zbudowanej przez SpaceX. To pierwsi od dziewięciu lat Amerykanie, którzy wyruszyli w przestrzeń kosmiczną z terenu własnego kraju. 

SpaceX przygotuje lądownik do podróży na Srebrny Glob. "To niesamowity czas"

Kontrakt przydzielony firmie Elona Muska jest wart 2,9 miliarda dolarów. SpaceX ma przygotować lądownik, który bezpiecznie zabierze amerykańskich astronautów na Księżyc. - Lądowanie na Księżycu jest kluczowym elementem naszej strategii z "Księżyca na Marsa". Dzisiaj wykonaliśmy duży krok naprzód. To niesamowity czas - powiedział Steve Jurczyk, pełniący obowiązki szefa NASA.  

Lądownik InSight pokryty pyłem Poważne problemy lądownika InSight na Marsie. Nie przetrwa zimy?

- Ten przełomowy krok stawia ludzkość na ścieżce do zrównoważonej eksploracji Księżyca i pozwala nam planować misje dalej w głąb Układu Słonecznego, w tym na Marsa - stwierdziła Kathy Lueders z NASA. 

The Guardian zwraca uwagę na to, że decyzja NASA o współpracy tylko ze SpaceX wzbudziła zdziwienie niektórych ekspertów. Amerykańska Agencja Kosmiczna tradycyjnie starała się stymulować konkurencję poprzez trzymanie na liście płac co najmniej dwóch kontrahentów. Według dziennika, decyzja może być częściowo spowodowana przyczynami finansowymi. NASA odrzuciła m.in. oferty Blue Origin, firmy należącej do Jeffa Bezosa, a także Lockheed Martin oraz Northrop Grumman. 

Astronauci mają wylądować na Księżycu do 2024 r.

Astronauci biorący udział w misji Artemis wyruszą w przestrzeń kosmiczną dzięki rakiecie Space Launch System (SLS).

Zobacz wideo SLS - nowa wielka rakieta NASA

Rakieta jest budowana przez NASA od lat, pod koniec marca pomyślnie przeszła kompletny test silników. Astronauci wyruszą w podróż na orbitę Księżyca na pokładzie statku kosmicznego Orion. Po dotarciu na miejsce, lądownik przygotowany przez SpaceX zabierze ich na powierzchnię Srebrnego Globu. Po tygodniu eksploracji Księżyca powrócą do statku kosmicznego Orion i na jego pokładzie wrócą na Ziemię. Człowiek ma ponownie stanąć na powierzchni Księżyca do 2024 r.  

Pentagon potwierdził autentyczność kolejnego wideo z UFO Amerykanie potwierdzili kolejny film o UFO. Czym ono jest?

Więcej o: