Gdzie spadnie rakieta Długi Marsz 5? Chiny poinformują świat "w odpowiednim czasie"

Chiny zadeklarowały, że będą dokładnie śledzić niekontrolowany lot porzuconej przez siebie rakiety. W najbliższych dniach ważący 20 ton element ma wpaść do atmosfery i uderzyć w Ziemię. Chiny mają podać szczegóły na ten temat "w odpowiednim czasie".
Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Chiny w ostatnią niedzielę wyniosły w przestrzeń kosmiczną drugi moduł swojej stacji kosmicznej, pozostawiając jednak wykorzystany główny człon rakiety Długi Marsz 5 na orbicie. Ważący 20 ton element bez żadnej kontroli obiega Ziemię i w najbliższych dniach może na nią spaść. Jest na tyle duży, że nie spali się całkowicie w atmosferze, ale (najpewniej) rozpadnie, a jego fragmenty dotrą do powierzchni planety.

Chiny deklarują, że będą śledzić porzuconą rakietę Długi Marsz 5

Początkowo Chińczycy zupełnie milczeli na ten temat, ale teraz zdradzili nieco szczegółów na temat położenia rakiety. W środę przed południem (czasu polskiego) miała ona znajdować się na eliptycznej orbicie na wysokości od 176,6 km do 263,2 km nad poziomem morza (dla porównania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna orbituje na wysokości nieco ponad 400 km).

Ze względu na obecność szczątkowej atmosfery na tej wysokości, rdzeń rakiety jest stale wyhamowywany, przez co obniża swój lot. W najbliższym czasie wpadnie w niższe partie atmosfery i ostatecznie spadnie na Ziemię.

Chiny nie podały przy tym żadnych szczegółów dotyczących terminu wejścia w atmosferę ani tym bardziej przybliżonego miejsca uderzenia. Obecnie nie da się go jeszcze określić. Twierdzą natomiast, że bardzo dokładnie śledzą szczątki rakiety i wydadzą publiczny komunikat na ten temat "w odpowiednim czasie" - informuje Reuters.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych podczas konferencji zaznaczył jednak, że ryzyko uderzenia rakiety w tereny zamieszkałe jest bardzo niewielkie. Większa część rakiety ma zostać zniszczona podczas ponownego wchodzenia w atmosferę. Pozostałe szczątki powinny (a przynajmniej jest to najbardziej prawdopodobne) uderzyć w tereny niezamieszkałe.

To kolejny raz, kiedy Chińczycy pozostawiają szczątki wielkich rakiet na niskich orbitach. Wcześniej porzucili dwa inne egzemplarze rakiety Długi Marsz 5 w 2020 i 2021 roku. Pierwsza z nich uderzyła w wody Atlantyku, ale pojedyncze odłamki uszkodziły kilka budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Druga bezpiecznie wpadła do Oceanu Indyjskiego.

Więcej o kosmosie znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: