Chiny. Zakończono najdłuższą misję w kosmosie. Astronauci budują stację "Niebiański Pałac"

183 dni - tyle w kosmosie spędzili Zhai Zhigang, Ye Guangfu oraz Wang Yaping, astronauci z Chin. Była to najdłuższa dotychczas załogowa misja kosmiczna w historii Chin. Tajkonauci w przestrzeni kosmicznej budowali tzw. Niebiański Pałac, czyli pierwszą chińską stację kosmiczną.

Czas jaki spędziła załogą w kosmosie, zapisał się już w historii tamtejszych podbojów kosmicznych. Żadna inna chińska grupa nie spędziła na orbicie tyle czasu. Światowy rekord należy, jednak do Walerija Polakowa, którego misja w kosmosie trwała 437 dni. Sumarycznie najwięcej czasu w kosmosie spędził jednak Siergiej Krikalow, który w sumie podczas sześciu lotów przebywał w przestrzeni pozaziemskiej 803 dni. Lot załogi Shenzhou-13 był przełomowy jeszcze z jednego powodu. Wang Yaping została bowiem pierwszą kobietą w historii Chin, która spacerowała w przestrzeni kosmicznej.  

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Chiny. Zakończono misję kosmiczną trwająca 183 dni 

Jak podaje Reuters, Astronauci wylądowali dziewięć godzin po opuszczeniu kluczowego modułu pierwszej chińskiej stacji kosmicznej. Według państwowych mediów astronauci misji Shenzhou-13 podczas pobytu na orbicie mieli przeprowadzić "eksperymentem dokowania" z towarowym statkiem kosmicznym Tianzhou-2. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Astronauci wyruszyli na orbitę w październiku 2021 roku. Załoga Shenzhou-13 przeprowadziła piątą z jedenastu misji w ramach budowy stacji Tiangong (Niebiański Pałac). Jak podaje Agencja Reutera, chiński rząd zapowiedział, że w związku z zakazem USA do prowadzenia badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Chiny będą chciały uruchomić własną stację kosmiczną do końca 2022 roku.

Przypominamy, za Reutersem, że do 2030 roku chcą stać się kosmiczną potęgą. Już z powodzeniem wystrzeliły sondy w celu zbadania Marsa i jako pierwszy kraj wylądowały statkiem kosmicznym na zacienionej stronie księżyca

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: