Takiego zjawiska na niebie nie mieliśmy szansy obserwować od siedmiu lat. Częściowe zaćmienie Słońca czeka nas 25 października. Księżyc zakryje od 32 do ponad 46 proc. powierzchni tarczy naszej gwiazdy. Będzie można to zobaczyć na terenie całej Polski. Astronomiczny spektakl ma się zacząć przed południem.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Podczas zaćmienia Słońca księżyc znajduje się pomiędzy tą gwiazdą a kulą ziemską. Do częściowego lub całkowitego przysłonięcia tarczy słonecznej dochodzi bardzo rzadko. Księżyc w takim momencie jest w nowiu. Jednak nie przy każdym nowiu możemy zobaczyć zaćmienie, ze względu na to, że orbita satelity Ziemi nie jest idealnie kołowa. Istotne jest też jej nachylenie.
We wtorek 25 października czeka nas jednak niebiański spektakl, częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne na półkuli północnej. Można je będzie śledzić w większości Europy, (poza Portugalią), a także w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej części Azji.
W niektórych miejscach cień Księżyca zasłoni nawet 82 proc. tarczy Słońca.
Zaćmienie będzie widoczne we wtorek od godziny 11.00 do 15.00. Najbardziej spektakularnie będzie wyglądało zapewne w Suwałkach - tam Księżyc zasłoni nawet 45,9 proc. tarczy słońca. Dobre warunki do obserwacji wystąpią w północno-wschodniej części kraju.
W Warszawie zaćmienie ma się rozpocząć o godz. 11.13 i potrwać do 13.32. Maksymalna faza zaćmienia jest przewidywana na 12.23.
Plany miłośników astronomii może jednak pokrzyżować pogoda.
"W dniu zaćmienia Słońca, Polska będzie prawdopodobnie w zasięgu układu niskiego ciśnienia, a przez Polskę powinien przemieszczać się z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny" - czytamy na stronie IMGW.
"W czasie trwania zaćmienia Słońca na przeważającym obszarze kraju zalegać będzie zachmurzenie piętra niskiego (najmniej korzystnego dla obserwatorów Słońca)" - zapowiadają synoptycy.
Jeśli planujemy obserwację zaćmienia słońca, musimy się do niej odpowiednio przygotować. Patrząc na to zjawisko bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu, możemy sobie uszkodzić wzrok - to za sprawą promieniowania UV. W skrajnych wypadkach możliwa jest nawet utrata wzroku, dlatego konieczna jest rozwaga.
Jak zatem oglądać zaćmienie słońca? Przede wszystkim nie należy tego robić gołym okiem. Nie sprawdzi się też teleskop, lornetka, ani aparat fotograficzny - chyba że zamontujemy na nim specjalny filtr.
Do oglądania zaćmienia nie powinno się także wykorzystywać klisz fotograficznych i rentgenowskich, ani przydymionego szkła, płyt CD lub starych dyskietek.
Według Centrum Nauki Kopernik zaćmienie najlepiej oglądać przez specjalne filtry wykonane z aluminiowej folii mylarowej o gęstości optycznej ND 5.0. To z tego materiału produkowane są specjalistyczne okulary do oglądania zaćmienia. Można je kupić w niektórych sklepach optycznych. Bezpieczną metodą jest także rzutowanie obrazu z teleskopu na białą kartkę.
Jedną z bezpieczniejszych metod obserwacji zaćmienia jest również rzutowanie obrazu z teleskopu na białą kartkę.
*********