Zaćmienie Słońca w Polsce. "Mamy to, naprawdę widać!" [TRANSMISJA]

Częściowe zaćmienie Słońca, rzadkie astronomiczne zjawisko, możemy już obserwować z terytorium Polski. Gdzie w internecie można obejrzeć transmisję na żywo?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w całej Polsce. Zjawisko rozpoczęło się około godziny 11:10, a koniec nastąpi około 13:24. Całość potrwa zatem ok. 2 godziny i 20 minut - dokładne godziny zależą od naszego położenia w Polsce, a różnice mogą wynosić po kilka minut.

Częściowe zaćmienie Słońca 2022. O której nastąpi szczyt? [KOMENTARZE]

Księżyc przykryje od 32 proc. (w Bogatyni) do ponad 46 proc. (w Suwałkach) powierzchni tarczy Słońca. Maksimum wystąpi niemal w południe - między godzinami 12:14 na zachodzie a 12:26 na wschodzie kraju. W Warszawie zaćmienie Słońca zacznie być widoczne o godz. 11:14, maksimum nastąpi o 12:23, a koniec o 13:33.

Zdjęcie zaćmienia zrobił m.in. dziennikarz Gazeta.pl, Bartłomiej Pawlak:

Godzina początku zaćmienia w różnych miastach Polski, będzie się różniła o kilka minut. W Szczecinie zacznie się o 11:09, a np. w Rzeszowie o 11:16.

Na czacie kanału "Z głową w gwiazdach" pojawiają się pierwsze komentarze internautów. "W Pruszczu Gdańskim wow", "w Gdańsku tez pogoda przepiękna", "w Łodzi pochmurno", "Kraków z chmurami, ale słonko ma moc, fajnie widać" - to tylko niektóre z nich. - Widzę, widzę słońce, udało się! Naprawdę mamy to - relacjonował Karol Wójcicki, twórca kanału "Z głową w gwiazdach".

"Faktycznie mamy zaćmienie! Tym razem poza księżycem zaćmienie realizują chmury. I dzięki temu jest ono całkowite" - komentuje kolejny internauta.

Więcej informacji z kosmosu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaćmienie Słońca 2022. Jak bezpieczenie oglądać zjawisko?

Częściowe zaćmienie Słońca możemy obserwować gołym okiem. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu. Konieczne jest jednak coś, co będzie stanowić ochronę dla naszych oczu. Wpatrując się w to zjawisko astronomiczne bez odpowiedniego filtra, można nawet stracić wzrok.

Zaćmienia Słońca nie należy oglądać bezpośrednio przez teleskop lub lornetkę - urządzenia te zbierają jeszcze więcej światła. Jak zatem oglądać zaćmienie bez ryzyka dla naszych oczu? Najtańszym i najwygodniejszym sposobem na obserwację zaćmienia Słońca jest zakup specjalnych okularów, które w miejscu soczewek mają filtr lub folię ND5 blokującą ponad 99 proc. światła. Najbezpieczniej będzie kupić je w jednym ze sklepów astronomicznych, gdzie kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Zamiast okularów możemy kupić też po prostu folię ND5 - kawałek o boku 10 cm kosztuje zaledwie kilka złotych, a można z jego pomocą przystosować do obserwacji zaćmienia teleskop lub lornetkę - najważniejsze, to szczelnie przykryć soczewkę.

To spektakularne zjawisko można oglądać na poniższych kanałach na YouTube:

 
 
 
Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca
Więcej o: