Kolejny kontrakt od NASA. SpaceX zabierze amerykańskich astronautów na Księżyc dwa razy

SpaceX zrealizuje lot na Księżyc w ramach misji Artemis 4 w 2027 roku. Tak zadecydowała właśnie NASA. Przedsiębiorstwo Elona Muska wygrało kolejny już przetarg amerykańskiej agencji i dostarczy księżycowy lądownik dla astronautów nie raz, a dwa.
Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

NASA wystrzeliła w środę długo wyczekiwaną rakietę SLS i statek Orion w dziewiczą misję na Księżyc. Na razie to jedynie bezzałogowy lot testowy. Rozpoczyna jednak przełomowy program Artemis, który ma pozwolić postawić stopę na Srebrnym Globie po raz pierwszy od ponad 50 lat.

SpaceX przewiezie amerykańskich astronautów na Księżyc. Dwa razy

Pierwszą, jak i drugą misję programu Artemis NASA realizuje w większości samodzielnie. Korzysta jedynie z niewielkiej pomocy zagranicznych partnerów (np. Europejska Agencja Kosmiczna odpowiada za moduł serwisowy Oriona) i sektora prywatnego (np. boostery rakiety SLS dostarcza Northrop Grumman).

Inaczej będzie jednak przy kolejnych misjach programu, które zakładają już załogowe lądowanie na Księżycu. NASA już dawno temu oświadczyła, że sama nie będzie budować księżycowego lądownika - zajmą się tym firmy prywatne.

Teraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA ogłosiła, że wart 1,15 mld dolarów przetarg na budowę lądownika dla misji Artemis 4 (zaplanowanej na 2027 rok) wygrało przedsiębiorstwo SpaceX. Należące do kontrowersyjnego multimiliardera Elona Muska przedsiębiorstwo ma dostarczyć NASA swój statek Starship w wersji HLS (Human Landing System), czyli w specjalnym wariancie dostosowanym do lądowania, a potem startu z powierzchni Srebrnego Globu.

Administrator NASA Bill Nelson podsumował wybór, mówiąc, że "dzięki wielu planowanym lądownikom księżycowym - od SpaceX i przyszłych partnerów - Agencja będzie miała lepszą pozycję do realizacji swoich śmiałych misji". Na te słowa szybko zareagował Elon Musk. "Ogromnie doceniamy, SpaceX nie zawiedzie NASA!" - napisał na Twitterze miliarder.

SpaceX już wcześniej zostało wybrane do dostarczenia księżycowego lądownika do misji Artemis 3, która odbędzie się w 2025 roku. Głównym konkurentem firmy w przetargu była firma Blue Origin Jeffa Bezosa. Pomimo apelacji założyciel Amazona nie zdołał przekonać do siebie NASA, przegrywając walkę z Elonem Muskiem.

Więcej o podboju kosmosu piszemy na Gazeta.pl

Więcej o: