USA. "Kule ognia" rozświetliły niebo. "Zrobiło się jasno jak w dzień". Co to było?

W tym roku rój Taurydów jest najaktywniejszy od siedmiu lat. "Kule ognia" rozświetliły nocne niebo nad północno-zachodnimi Stanami Zjednoczonymi.

Do zdarzenia doszło w USA. Przedstawiciele towarzystwa American Meteor Society poinformowali, że otrzymali ponad 30 zgłoszeń ze stanów: Waszyngton, Oregon, Idaho i Nevada na temat "ognistej kuli", która pojawiła się na niebie 13 listopada o godzinie 3.30 czasu lokalnego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

USA. Deszcz meteorów z roju Północnych lub Południowych Taurydów

- Na początku błysk sprawił, że zrobiło się jasno jak w dzień - komentował jeden ze świadków z Oregonu. - Biorąc pod uwagę trajektorię kuli ognia, jest możliwe, że była ona związana z deszczem meteorów z roju Północnych Taurydów lub Południowych Taurydów - powiedział Brian Lada z serwisu AccuWeather.

Południowe Taurydy są aktywne od około 23 września do 12 listopada. Z kolei aktywność roju Północnych Taurydów zaczyna się około 13 października i kończy 2 grudnia - podaje "National Geographic". "Kule ognia" w porównaniu do większości meteorów są widoczne na niebie przez kilka sekund.

Robert Lunsford z American Meteor Society wyjaśnił, że w szczytowych godzinach na niebie może pojawić się nawet pięć meteorów. - Zawsze jest szansa, że jeden z tych pięciu może być właśnie kulą ognia, która jest jaśniejsza niż jakakolwiek gwiazda lub planeta. Tylko Słońce i Księżyc są jaśniejsze niż bolidy, więc ich widok jest dość spektakularny - mówi cytowany przez CNN.

Najbliższa Ziemi czarna dziura i jej gwiazda na wizji artystyNaukowcy odkryli najbliższą Ziemi czarną dziurę. Obiega ją gwiazda

Czym jest kompleks Taurydów?

Za największe ciało kompleksu Taurydów (Październikowych Arietidów, Południowych Taurydów, Północnych Taurydów oraz chi Orionidów) uznawana jest kometa 2P/Encke. Prawdopodobnie jest ona macierzystym źródłem rojów meteorów, które powstały w wyniku jej rozpadu.

Badania przeprowadzone w 2013 roku wskazały, że jeden z meteroidów - oderwany fragment komety Enckego - spowodował katastrofę tunguską. Do eksplozji doszło 30 czerwca 1908 roku w tajdze w środkowej Syberii nad rzeką Podkamienna Tunguzka. Wówczas w wielu europejskich miastach zostało zaobserwowane zjawisko "białej nocy". 

Odcisk buta na Księżycu z misji Apollo 11Chińczycy przywieźli z Księżyca regolit i zrobili paliwo rakietowe

Więcej o: