USA. "Kule ognia" rozświetliły niebo. "Zrobiło się jasno jak w dzień". Co to było?

W tym roku rój Taurydów jest najaktywniejszy od siedmiu lat. "Kule ognia" rozświetliły nocne niebo nad północno-zachodnimi Stanami Zjednoczonymi.

Do zdarzenia doszło w USA. Przedstawiciele towarzystwa American Meteor Society poinformowali, że otrzymali ponad 30 zgłoszeń ze stanów: Waszyngton, Oregon, Idaho i Nevada na temat "ognistej kuli", która pojawiła się na niebie 13 listopada o godzinie 3.30 czasu lokalnego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

USA. Deszcz meteorów z roju Północnych lub Południowych Taurydów

- Na początku błysk sprawił, że zrobiło się jasno jak w dzień - komentował jeden ze świadków z Oregonu. - Biorąc pod uwagę trajektorię kuli ognia, jest możliwe, że była ona związana z deszczem meteorów z roju Północnych Taurydów lub Południowych Taurydów - powiedział Brian Lada z serwisu AccuWeather.

Południowe Taurydy są aktywne od około 23 września do 12 listopada. Z kolei aktywność roju Północnych Taurydów zaczyna się około 13 października i kończy 2 grudnia - podaje "National Geographic". "Kule ognia" w porównaniu do większości meteorów są widoczne na niebie przez kilka sekund.

Robert Lunsford z American Meteor Society wyjaśnił, że w szczytowych godzinach na niebie może pojawić się nawet pięć meteorów. - Zawsze jest szansa, że jeden z tych pięciu może być właśnie kulą ognia, która jest jaśniejsza niż jakakolwiek gwiazda lub planeta. Tylko Słońce i Księżyc są jaśniejsze niż bolidy, więc ich widok jest dość spektakularny - mówi cytowany przez CNN.

Czym jest kompleks Taurydów?

Za największe ciało kompleksu Taurydów (Październikowych Arietidów, Południowych Taurydów, Północnych Taurydów oraz chi Orionidów) uznawana jest kometa 2P/Encke. Prawdopodobnie jest ona macierzystym źródłem rojów meteorów, które powstały w wyniku jej rozpadu.

Badania przeprowadzone w 2013 roku wskazały, że jeden z meteroidów - oderwany fragment komety Enckego - spowodował katastrofę tunguską. Do eksplozji doszło 30 czerwca 1908 roku w tajdze w środkowej Syberii nad rzeką Podkamienna Tunguzka. Wówczas w wielu europejskich miastach zostało zaobserwowane zjawisko "białej nocy". 

Więcej o: