Rosja. Dwa wulkany nagle się obudziły. Do eksplozji może dojść w każdej chwili

Na dalekim wschodzie Rosji niepokojąco wzrosła aktywność wulkaniczna - i to dwóch wulkanów jednocześnie. Oba położone są niedaleko siebie, na półwyspie Kamczatka. Trwa erupcja, a według naukowców w każdym momencie możliwa jest potężna eksplozja pyłów i ich wyrzucenie nawet 15 kilometrów w górę.
Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

Nagły wzrost aktywności miał miejsce po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Kamczatkę w sobotę. Z wulkanów Szywiełucz i Kluczewska Sopka unosi się pył i wypływa lawa. Drugi z nich, który jest jednocześnie najwyższym szczytem Kamczatki (4750 metrów nad poziomem morza) i największym oraz najbardziej aktywnym wulkanem Eurazji, doświadcza nawet 10 wybuchów na godzinę - podaje Rosyjska Akademia Nauk, cytowana przez agencję Associated Press. 

Rosja. Na Kamczatce uaktywniły się dwa wulkany 

Z Szywiełucza (3283 metrów nad poziomem morza) także wydobywają się lawa i chmury pyłów. Te pyły mogą niedługo eksplodować na wysokość nawet 10-15 kilometrów - przekazał zespół reagowania na erupcje wulkanów na Kamczatce (KVERT - Kamchatka Volcanic Eruption Response Team). Eksplozje te "mogą wystąpić w dowolnym momencie". Naukowcy dodają, że "bieżąca aktywność może mieć wpływ na samoloty połączeń międzynarodowych i nisko latające", a kopuła lawy ciągle rośnie, rozżarzając się i powodując gorące lawiny - czytamy w dzisiejszym (20 listopada) komunikacie opublikowanym na stronie internetowej obserwatorium.

Szywiełucz otrzymał lotniczy kod pomarańczowy - drugi najwyższy w czterostopniowej skali. W przypadku Kluczewskiej Sopki jest nieco spokojniej - w tym momencie przydzielony jest kod żółty, czyli poziom niżej.  

Ryzyko eksplozji, naukowcy ostrzegają

Agencja RIA cytuje Aleksieja Ozerowa z Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk, który wyjaśnia, jak poważna jest sytuacja na Szywiełuczu. "W nocy kopuła świeci prawie na całej swojej powierzchni. Gorące lawiny o temperaturze 1000 stopni Celsjusza spływają po zboczach, spływają też potoki piroklastyczne [materiał piroklastyczny, czyli okruchy skalne i popioły, wymieszany z gorącymi wulkanicznymi gazami - red.]. Taki stan kopuły obserwuje się z reguły przed potężna erupcją" - mówi (cytujemy za Agencją Reutera). 

Na szczęście, to dość odludna okolica, choć między wulkanami, w niezbyt dużej odległości od nich (30-50 kilometrów) znajduje się miasto Kluczi, zamieszkałe przez około 5000 osób. Do najbliższego dużego miasta - Pietropawłowska Kamczackiego - jest około 450 kilometrów. 

Więcej o: