Mamy polskiego astronautę. Sławosz Uznański dołączył do grona rezerwistów w ESA

Bartłomiej Pawlak
Polak na szansę ponownie polecieć w kosmos. Europejska Agencja Kosmiczna wybrała Polaka do grupy rezerwowych astronautów. To Sławosz Uznański, który działa m.in. w CERN w Genewie.
Zobacz wideo Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos

W środę Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nową klasę astronautów. Do tego grona wybrano sześcioro kandydatów, którzy przejdą szkolenia i będą mieli okazję polecieć w kosmos.

Polak rezerwowym astronautą w ESA. Oto Sławosz Uznański

ESA ogłosiła jednak również jedenastoosobową grupę astronautów rezerwowych, którzy będą mieli szansę na etat astronauty w ESA.

W tym gronie znalazł się Sławosz Uznański. Jak pisze ESA, Polak ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej w 2008 r. oraz studia magisterskie na Université de Nantes we Francji, a także otrzymał dyplom Diplôme d'Ingénieur na École Polytechnique de l'Université de Nantes we Francji.

W 2011 roku Uznański uzyskał doktorat za prace nad materiałami odpornymi na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Université d'Aix-Marseille we Francji.

Uznański w czasie doktoratu pracował m.in. jako inżynier efektów radiacyjnych w STMicroelectronics, w 2011 roku podjął pracę w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, gdzie prowadzi badania nad promieniowaniem.

Jest autorem książki o skutkach promieniowania, wielu publikacji oraz organizatorem międzynarodowych warsztatów naukowych i wykładów na ten temat. Prowadził też warsztaty dla inżynierów z CERN i NASA. Jego zainteresowania zawsze łączyły się z kosmosem - tłumaczy ESA. 

Sławosz Uznański zna trzy języki - polski, angielski i francuski.

Więcej o nowych astronautach ESA piszemy na Gazeta.pl

Więcej o: