Misja Artemis. Kapsuła Orion z powodzeniem wróciła na Ziemię. "Jest już w domu"

Kapsuła Orion z powodzeniem wróciła na Ziemię i wylądowała w Oceanie Spokojnym po odbyciu podróży bezzałogowej wokół Księżyca. Był to pierwszy etap misji Artemis I, w ramach której NASA planuje ponowne lądowanie człowieka na Księżycu.
Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

O sukcesie misji w mediach społecznościowych poinformowała NASA, publikując film z lądowania.

"Po przebyciu 1,4 miliona mil w kosmosie, okrążeniu Księżyca i zebraniu danych, które przygotują nas do wysłania astronautów na przyszłe misje Artemis, kapsuła kosmiczna Orion jest w domu" - podała NASA.

Kapsuła około godziny 9.40 czasu lokalnego (ok. 18.40 czasu wschodnioeuropejskiego) wylądowała u wybrzeży meksykańskiego półwyspu Baja California. Wylądowała ponad 300 mil na południe od pierwotnego miejsca lądowania. NASA musiała zmienić lokalizację z powodu warunków atmosferycznych. U wybrzeży Kalifornii występował silny wiatr oraz potężne fale.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas wchodzenia w atmosferę przy prędkości około 40 tys. km/h na godzinę osłona termiczna Oriona rozgrzała się do temperatury około 2,8 tys. st. C. Na wysokości 7,6 tys. metrów uwolniono spadochrony, które zwolniły prędkość spadania do około 160 km/h. Kapsuła w chwili uderzenia w wodę miała około 32 km/h.

Na statku nie odnotowano żadnych uszkodzeń. Kapsuła teraz jest wyławiana przez okręt USS Portland amerykańskiej marynarki wojennej.

"Unoszący się na wodzie Orion zostanie przyczepiony do wyciągarki okrętu przez nurków, a po osuszeniu umieszczony na specjalnie zaprojektowanej platformie i przetransportowany na ląd. Cały ten proces NASA przećwiczyła po raz ostatni na początku tygodnia" - opisywał Bartłomiej Pawlak, dziennikarz Gazeta.pl.

Misja Artemis I. NASA planuje ponowne lądowanie człowieka na Księżycu

Rakieta SLS wynosząca w kosmos kapsułę Orion wystartowała z terenu Stanów Zjednoczonych o poranku 16 listopada. Tym samym NASA oficjalnie rozpoczęła misję kosmiczną Artemis I. Była to trzecia próba startu rakiety, poprzednie dwie odwołano ze względu na problemy z silnikiem.

Głównym celem misji Artemis I jest bezzałogowy lot na orbitę Księżyca oraz bezpieczny powrót na Ziemię statku kosmicznego Orion.

"Jeśli ponowne wejście w atmosferę i wodowanie przebiegnie zgodnie z planem, NASA będzie miała otwartą drogę do misji Artemis 2, w ramach której na orbitę Księżyca polecą pierwsi od ponad pół wieku astronauci. Misja Artemis 2 planowana jest na maj 2024, a Artemis 3 - której celem jest lądowanie na Srebrnym Globie - na 2025 rok" - pisał dziennikarz naszego portalu.

Więcej o: