Niesamowite zdjęcia z misji Artemis. Ziemia wygląda jak mały rogalik w otchłani kosmosu

Bartłomiej Pawlak
NASA opublikowała paczkę nowych zdjęć wykonanych przez statek kosmiczny Orion podczas misji Artemis 1. Na niektóry fotografiach zobaczyć możemy oddaloną Ziemię, która przybrała kształt niewielkiego rogalika.
Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Misja Artemis 1 powoli dobiega końca. Statek Orion opuścił już orbitę Księżyca i zbliża się do Ziemi. Oglądamy zatem ostatnie zdjęcia naszej planety wykonane podczas tej misji z tak dużej odległości.

Ziemia na zdjęciach jak mały rogalik w otchłani kosmosu

Fotografie, które opublikowała teraz NASA, powstały w ostatnich kilku dniach. 5 grudnia (20. dnia misji) statek Orion po raz ostatni włączył silnik główny modułu serwisowego, opuścił orbitę Księżyca i skierował się w stronę Ziemi. Tego dnia Orion zbliżył się na odległość 130 km od powierzchni Srebrnego Globu i wykonał kilka niezwykle szczegółowych zdjęć, które zobaczyć możecie poniżej:

Jeszcze ciekawiej prezentuje się jednak Ziemia sfotografowana z tak dużej odległości. Zdjęcia naszej planety wykonano dwa dni później, w ostatnią środę (22. dnia misji), gdy Orion znajdował się nieco ponad 376 586 km od naszej planety. Ziemia wygląda na nich jak niewielki rogalik pogrążony w otchłani kosmosu.

Ziemią widziana z dużej odległości ze statku Orion 7 grudnia 2022 rokuZiemią widziana z dużej odległości ze statku Orion 7 grudnia 2022 roku fot. NASA Johnson / CC BY-NC-ND 2.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Zdjęcia wykonano zaledwie dzień przed pełnią Księżyca, a zatem nasz naturalny satelita (i wracający z jego orbity statek kosmiczny) znajdował się po drugiej strony Ziemi niż Słońce. Nasza gwiazda oświetlała więc z perspektywy Oriona jedynie bardzo mały fragment planety.

Tego samego dnia statek Orion znajdował się już ok. 200 tys. km od powierzchni Księżyca. Srebrny Glob na fotografii wykonanej w tym czasie również wydaje się bardzo mały:

Oddalony Księżyc na zdjęciach z misji Artemis 1Oddalony Księżyc na zdjęciach z misji Artemis 1 fot. NASA Johnson / CC BY-NC-ND 2.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Na koniec warto zobaczyć też wideo, które zostało nagrane w ostatnich dniach listopada (13. dnia misji), ale NASA opublikowała go dopiero teraz. To film poklatkowy (zmontowany z wielu zdjęć wykonanych w pewnych odstępach czasowych) pokazujący przejście Ziemi za tarczą Księżyca:

Orion wraca na Ziemię. Wyląduje niebawem w wodach Pacyfiku

Od czterech dni statek Orion podróżuje w stronę Ziemi, a jego lot potrwa do 11 grudnia. Wtedy rozpocznie się najważniejszy dla NASA etap misji, czyli ponowne wejście w atmosferę. Orion wleci w atmosferę z ogromną prędkością, a następnie zacznie ją wytracać w wyniku oporu powietrza. Wyląduje w wodach Pacyfiku niedaleko miasta San Diego w Kalifornii. Z oceanu zostanie wyłowiony przez okręt USS Portland amerykańskiej marynarki wojennej.

O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, NASA planuje wysłanie ludzi na orbitę Księżyca w ramach misji Artemis 2 w pierwszej połowie 2024 roku. Pierwsze od ponad 50 lat załogowe lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu planowane jest na 2025 rok.

Więcej ciekawostek związanych z misją Artemis 1 znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: