"Halo, Mars?". NASA 9 tygodni nie miała kontaktu z helikopterem na Marsie

NASA przez dziewięć tygodni nie mogła skontaktować się ze swoim helikopterem Ingenuity na Marsie. W zeszłym tygodniu udało się jednak przywrócić łączność, a Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA oficjalnie uznała, że kolejna misja jednostki powiodła się.

26 kwietnia kontrolerzy w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Południowej Kalifornii stracili kontakt z helikopterem, który miał eksplorować powietrze Marsa. Łączność została zerwana, gdy helikopter obniżał swoją wysokość, aby wylądować. Helikopter jest sterowany przez łazika Perseverance, który w momencie lądowania znalazł się za wzgórzem, blokującym komunikację. Naukowcy byli na to przygotowani i szybko wcielono w życie plan przywracania zasięgu. Łazik wspiął się na wzgórze i kontakt wrócił.  Zajęło mu to jednak aż 9 tygodni. W tym czasie maszyna autonomicznie wylądowała na powierzchni planety. Ponownie połączono się z nią dopiero 28 czerwca.  

Zobacz wideo "Nie gwałcimy dzieci". Para homoseksualna dementuje stereotypy ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

NASA 9 tygodni nie miała kontaktu z helikopterem na Marsie

- Część krateru Jezero, którą obecnie eksplorują łazik i helikopter, ma bardzo nierówny teren, co zwiększa prawdopodobieństwo utraty łączności - powiedział Josh Anderson z JPL, kierownik zespołu Ingenuity, cytowany w komunikacie prasowym. - Celem zespołu jest utrzymanie Ingenuity przed Perseverance, co czasami wiąże się z tymczasowym przekroczeniem limitów komunikacyjnych. Cieszymy się, że znów jesteśmy w zasięgu komunikacji z Ingenuity i otrzymaliśmy potwierdzenie lotu 52 - poinformował. Do bazy NASA napłynęły pierwsze dane, które wskazują, że helikopter nie ucierpiał podczas misji. Jeśli pozostałe kontrole potwierdzą taki stan rzeczy, Ingenuity może ponownie polecieć w ciągu najbliższych kilku tygodni. 

Celem lotu 53 jest tymczasowe lotnisko po zachodniej części Marsa, z którego zespół planuje wykonać kolejny lot na zachód do nowej bazy operacyjnej w pobliżu skalistej części planety, którą naukowcy chcą eksplorować. Helikopterowi Ingenuity udało się pokonać 363 metry w 139 sekund. Jego głównym zadaniem było przybliżenie się do celu i wykonanie zdjęć powierzchni Marsa dla zespołu naukowego łazika. 

Więcej o: