Pył znad Sahary może dotrzeć do Polski. Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat

Państwowa Agencja Atomistyki przekazała, że podobnie jak w ubiegłych latach, do Europy i Polski może dotrzeć pył znad Sahary. Zapewniono jednak, że nie ma powodów do niepokojów, ponieważ izotopy promieniotwórcze, które znajdują się w przenoszonym przez wiatr piasku, nie stanowią zagrożenia.

Do Europy znad Sahary zbliża się radiacyjny pył, który jest skutkiem prowadzonych 60 lat temu w Algierii testów jądrowych. Kontrolująca ten teren Francja dokonała w latach 1960-1966 aż 17 wybuchów nuklearnych. Pył, w którym znajdują się izotopy promieniotwórcze, może zostać przeniesiony dalej za sprawą silnie wiejących wiatrów, takich jak kalima.

Zobacz wideo "Jeżeli za bardzo ocieplimy planetę, to konsekwencje będą tragiczne". Rozmowa z Mirosławem Proppé, Prezesem Fundacji WWF Polska

Saharyjski pył może dotrzeć do Polski. PAA uspokaja: Nie jest niebezpieczny dla zdrowia i życia

Do sytuacji odniosła się w teraz także Państwowa Agencja Atomistyki, która zapewniła, że nie ma powodów do niepokoju, a zjawisko nawiewania saharyjskiego pyłu na Europę występuje cyklicznie. W komunikacie przypomniano badania, które wykonano na przełomie lutego i marca 2021 roku. Stwierdzono wówczas, że stężenia izotopu Cez-137 w próbkach pyłu "były pomijalne z punktu widzenia narażenia na promieniowanie jonizujące". 

"Ilość radionuklidów (izotopów promieniotwórczych) w pyle jest niewielka i nie stanowi on zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - podkreśliła PAA, zaznaczając, że saharyjski pył, podobnie jak w ubiegłych latach, może też dotrzeć do Polski. Agencja zapewniła, że na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną i nie notuje żadnych, niepokojących wskazań stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. 

W większości stacje w Polsce pokazują wartości poniżej 0,1 µSv/h (mikrosivertów na godzinę). "W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 μSv/h, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h" - czytamy dalej.

Mapę sytuacji radiacyjnej kraju można obserwować na stronie PAA: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/. Aby zobaczyć dane, trzeba kliknąć w "moc dawki" w sekcji "Stacje PMS PAA" i "Stacje IMGW".

Więcej o: