Koronawirus. Ważne oświadczenie prezesa NBP. "Będę proponował obniżenie stóp"

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że będzie proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych. Glapiński jest przekonany, że część kredytobiorców dotknie spadek dochodów. - Obniżenie stóp to natychmiastowy i bezpośredni sposób obniżenia kosztów zaciągniętych kredytów - pisze prezes NBP.
Banki powinny umożliwić kredytobiorcom odroczenie spłat zobowiązań w razie spadku dochodów, który z pewnością dotknie część ich klientów. Obniżenie stóp to natychmiastowy i bezpośredni sposób obniżenia kosztów zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Jest to więc ulga dla wszystkich zadłużonych

- powiedział Glapiński w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NBP. Banki - zobligowane przez prezydenta Andrzeja Dudę - pracują nad umożliwieniem klientom w potrzebie czasowego zawieszenia płatności rat.

NBP monitoruje sytuację

"Główne banki centralne łagodzą obecnie politykę pieniężną obniżając stopy, a niektóre także poprzez operacje zasilające w płynność banki oraz zwiększenie skupu aktywów. W Polsce banki nie mają problemów płynnościowych. Jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi do odpowiednich działań. Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe" - komentuje Glapiński.

Wskazał, że zmianami stóp procentowych nie zapobiegniemy zaburzeniom po stronie podaży, ani nie sprawimy, że w krótkim okresie wzrośnie w gospodarce popyt, ale obniżymy obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomożemy budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżymy koszty obsługi długu publicznego. Jednak - jego zdaniem - brak takich działań mógłby pogłębić problemy, które w sposób nieunikniony spowoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pogorszenie nastrojów, które już następuje.

Inflacja niestraszna?

"Jednocześnie spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP" - powiedział też szef banku centralnego. Standardowo obniżka stóp procentowych może podbić inflację, ale najwidoczniej Glapiński się tego w tym przypadku nie obawia lub uważa, że i tak nie ma innego wyjścia.

Glapiński podkreślił także, że bank centralny monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji w gospodarce i na krajowym rynku finansowym.

"Mimo silnych zawirowań na światowych rynkach, złoty pozostaje stabilny i relatywnie niewiele się osłabił. Podobnie niskie są rentowności polskich obligacji. Jest to związane z dobrymi fundamentami polskiej gospodarki, brakiem nierównowag i pozytywną oceną polskiej polityki makroekonomicznej przez inwestorów" - ocenił prezes NBP.

Według niego, celem polityki fiskalnej - podobnie jak polityki pieniężnej - powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych z związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, której mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się.

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada
Więcej o: