Koronawirus. Ważne oświadczenie prezesa NBP. "Będę proponował obniżenie stóp"

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że będzie proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych. Glapiński jest przekonany, że część kredytobiorców dotknie spadek dochodów. - Obniżenie stóp to natychmiastowy i bezpośredni sposób obniżenia kosztów zaciągniętych kredytów - pisze prezes NBP.
Banki powinny umożliwić kredytobiorcom odroczenie spłat zobowiązań w razie spadku dochodów, który z pewnością dotknie część ich klientów. Obniżenie stóp to natychmiastowy i bezpośredni sposób obniżenia kosztów zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Jest to więc ulga dla wszystkich zadłużonych

- powiedział Glapiński w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NBP. Banki - zobligowane przez prezydenta Andrzeja Dudę - pracują nad umożliwieniem klientom w potrzebie czasowego zawieszenia płatności rat.

NBP monitoruje sytuację

"Główne banki centralne łagodzą obecnie politykę pieniężną obniżając stopy, a niektóre także poprzez operacje zasilające w płynność banki oraz zwiększenie skupu aktywów. W Polsce banki nie mają problemów płynnościowych. Jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi do odpowiednich działań. Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe" - komentuje Glapiński.

Wskazał, że zmianami stóp procentowych nie zapobiegniemy zaburzeniom po stronie podaży, ani nie sprawimy, że w krótkim okresie wzrośnie w gospodarce popyt, ale obniżymy obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomożemy budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżymy koszty obsługi długu publicznego. Jednak - jego zdaniem - brak takich działań mógłby pogłębić problemy, które w sposób nieunikniony spowoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pogorszenie nastrojów, które już następuje.

Inflacja niestraszna?

"Jednocześnie spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP" - powiedział też szef banku centralnego. Standardowo obniżka stóp procentowych może podbić inflację, ale najwidoczniej Glapiński się tego w tym przypadku nie obawia lub uważa, że i tak nie ma innego wyjścia.

Glapiński podkreślił także, że bank centralny monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji w gospodarce i na krajowym rynku finansowym.

"Mimo silnych zawirowań na światowych rynkach, złoty pozostaje stabilny i relatywnie niewiele się osłabił. Podobnie niskie są rentowności polskich obligacji. Jest to związane z dobrymi fundamentami polskiej gospodarki, brakiem nierównowag i pozytywną oceną polskiej polityki makroekonomicznej przez inwestorów" - ocenił prezes NBP.

Według niego, celem polityki fiskalnej - podobnie jak polityki pieniężnej - powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych z związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, której mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się.

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada
Więcej o:
Komentarze (194)
Koronawirus. Ważne oświadczenie prezesa NBP.'Będę proponował obniżenie stóp'
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 58 razy 52

  W takim razie, polska waluta stanie się w niedługim czasie papierem toaletowym.

 • silthor

  Oceniono 54 razy 48

  Znaczy lokaty będą jeszcze bardziej poniżej inflacji. Świetnie idzie PiS-owi to zapowiadane przez Morawieckiego budowanie polskich oszczędności. Na razie to ja muszę uciekać w waluty, żeby przynajmniej mieć szansę na to, że nie stracę na oszczędzaniu...

 • droch

  Oceniono 40 razy 38

  To w czerwcu inflacja minimum 10%. Niektórzy pamiętają, co to oznacza.

 • cozano

  Oceniono 35 razy 35

  Jak wiadomo, na rosnącą najlepsze jest obiżenie stóp procentowych. To taka ekonomia rodem z PiS-u.

 • absurd

  Oceniono 36 razy 34

  Część ludzi wykończy wirus, część zejdzie na zawały i inne udary, jakaś część się pwiesi lub podetnie sobie żyły z rozpaczy, bo nie będzie miała środków do życia. A, no i zapomniałem o chorych na raka, ci też będą mrzeć w ekspresowym tempie. A jak się władzuchna postara, to przez dalekowzroczną politykę wykończy się wszystkich przewlekle chorych, najlepiej etapami, żeby nie rzucało się zbytnio w oczy. No, a potem to już nastanie prawdziwa IV RP z odmłodzonym społeczeństwem. A Kaczor, Glapa, Rydzyk et consortes będą się mieli jak pączki w maśle.

 • gruszka1

  Oceniono 34 razy 32

  Stopy trzeba podwyższyć, a nie obniżyć! Jeszcze trochę i inflacja wyniesie kilkanaście procent. W PiSie to sami oszuści mówią, ze coś dają, a tak naprawdę zabierają dwa razy więcej i jeszcze sobie dołożą, jak Karczewski 400 tys.

 • tacx

  Oceniono 33 razy 29

  K..wa, jakoś tak ulzyć ludziom oszczędzającym n emeryturę to knur nigdy nie chciał. Jeszcze 2mc temu bajdurzył że inflacja nie przekroczy 3.5%. Wczoraj ze recesji nie bedzie. Teraz chce na gwałtu rety stopy obniżać. No super prezesa mamy.

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 22

  Inflacja 6% Blond Lachonów 60 tysięcy miesięcznie i ich Pimpa nie przeraża ⚠⚠⚠👎

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX