Pracodawca będzie mógł obniżyć pensję, by ratować miejsce pracy. Ekspert wyjaśnia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy projekt pomocy przedsiębiorcom, którzy ucierpieli na skutek epidemii koronawirusa. Ci, którym obroty spadły o co najmniej jedną czwartą, będą mogli obniżać pensje pracownikom. Jak rozwiązanie będzie działać? W rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnia to Paweł Borys, szef PFR.

Epidemia koronawirusa zmusiła rząd do reakcji. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, na której obecny był również prezydent Andrzej Duda, ogłosił plan pomocowy dla gospodarki składający się z pięciu filarów.

Zobacz wideo 'Wakacje kredytowe' z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki? 'Studio Biznes' w nietypowej formie

Jeden z elementów planu zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy na skutek rozprzestrzeniającej się choroby popadli w kłopoty. Część wynagrodzenia będzie za nich wypłacać państwo. Wiąże to się jednak z pewnymi warunkami dla pracodawcy i ograniczeniami dla pracownika.

Paweł Borys dla Gazeta.pl - którzy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie państwa?

Jakie firmy mogą liczyć na pomoc rządu? W rozmowie z Łukaszem Kijkiem, rekatorem naczelnym serwisów informacyjnych Gazeta.pl, wyjaśnił to Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polega to na tym, że jeżeli przedsiębiorca ma kłopoty, na przykład spadek przychodów w ostatnich 30 dniach o 25 proc., to może obniżyć wymiar czasy pracy do 0,8, a połowę reszty wynagrodzenia przejmuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- wyjaśnił Borys.

Połowę wynagrodzenia w obniżonym wymiarze czasu pracy przejmuje państwo na siebie

- doprecyzował.

Pracownicy zagrożonych firm mogą otrzymywać zmniejszoną wypłatę

Paweł Borys wyjaśnił też, że przedsiębiorstwo, które ma problemy, może obniżyć, dzięki rządowemu projektowi pomocy, koszty osobowe o 60 proc.

Szef PFR stwierdził, że celem wprowadzenia nowego rozwiązania jest "utrzymanie bezrobocia w ryzach". Zdradził też, że koszt pomocy może sięgnąć 17 mld zł.

Pracownicy firm, które są objęte ryzykiem bankructwa na skutek ekspansji wirusa, muszą liczyć się ze zmniejszonymi pensjami - ich wymiar czasu pracy może bowiem zostać zredukowany do 0,8 proc.

Jakie są inne elementy programu pomocowego dla gospodarki? Szczegóły znaleźć można w tym tekście.

Więcej o: