Koronawirus spowolnił internet w Polsce. Zużycie danych wzrosło nawet o 40 procent

Daniel Maikowski
Epidemia koronawirusa sprawia, że Polacy zdecydowanie chętniej korzystają z internetu. Blackout raczej nam nie grozi, ale spadki w prędkości transmisji danych już są widoczne.
Zobacz wideo

Zamknięcie szkół, przejście na pracę zdalną oraz akcja #Zostańwdomu sprawiły, ze w ostatnich dniach zdecydowanie wzrosło obciążenie sieci telekomunikacyjnych. Z informacji przekazanych przez Play wynika, że natężenie ruchu głosowego sieci wzrosło o 30 proc., zaś ruch transmisji danych w ciągu dnia wzrósł o 40 proc. Na większe obciążenie wskazuje także T-Mobile. Tutaj wzrosty wynoszą odpowiednio 50 procent (połączenia głosowe) i 20 procent (transmisja danych).

Nasz dział techniczny nieustannie monitoruje i optymalizuje użycie sieci, aby zapewnić niezakłócony dostęp do połączeń głosowych i transmisji danych

- podkreśla Play.

Nasza sieć działa obecnie bez zakłóceń. Wdrożono wszystkie niezbędne środki, aby przygotować ją zarówno na zwiększone zapotrzebowanie na usługi głosowe, jak i transmisję danych wynikające z zamknięcia szkół i przedszkoli, zwiększonego wykorzystania pracy zdalnej oraz wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju.

- zapewnia z kolei T-Mobile.

Komunikaty w bardzo podobnym tonie do swoich klientów wystosowały również m.in. Plus, UPC i Orange. Choć  operatorzy podkreślają zgodnie, że są gotowi  na znacznie większe obciążenia, a internetowy blackout nam nie grozi, to jednak spowolnienie internetu w Polsce jest już w wielu miejscach odczuwalne - co pokazują między innymi statystyki serwisu SpeedTest.pl.

Internet mobilnyInternet mobilny fot. Speedtest.pl

Blackoutu nie będzie, ale internet spowolni

Speedtest.pl przyjrzał się temu, jak w dniach od 3 do 15 marca br. zmieniała się średnia prędkość pobierania danych - zarówno w przypadku internetu mobilnego, jak również stacjonarnego. Ze statystyk wynika, że doszło zarówno do większego obciążenia sieci, jak i spowolnienia transferu. Z raportu wynika, że w skali kraju spadek wynosi około 10-15 proc. dla trendu czterodniowego.

Analiza średnich prędkości pobierania danych w sieciach mobilnych wskazuje na to, że nastąpiły zmiany w zachowaniu użytkowników spowodowane walką z pandemią koronawirusa. W Europie widoczne jest to w przypadku Włoch i Polski, gdzie władze podjęły rygorystyczne kroki prowadzące do ograniczenia powstawania dużych skupisk ludzkich. Z tego powodu osoby, które w ciągu dnia przebywają w biurze, szkole, czy też na uczelni, zostały w domu

- czytamy w raporcie Speedtest.pl.

Internet stcjonarnyInternet stcjonarny fot. Speedtest.pl

Z podobnymi spadkami mamy  do czynienia w przypadku łącz stacjonarnych. Tu "zjazd" również rozpoczął się w momencie, gdy rząd poinformował o zamknięciu przedszkoli, szkół i uczelni.

Więcej o:
Komentarze (48)
Koronawirus spowolnił internet w Polsce. Zużycie danych wzrosło nawet o 40 procent
Zaloguj się
 • prasoholik

  Oceniono 13 razy 13

  Odłączyć, zdelegalizować i spokój. Jarek nie używa i żyje.

 • gokle

  Oceniono 13 razy 11

  "Blackoutu nie będzie", czyli będzie.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 17 razy 9

  i pewnie wzrośnie bardziej... Tego może nie rozumieć tylko nazista z ministerstwa cyfryzacji.
  Zupełnie, jak odkrycia szumowskiego, że koronawirus przynieśli nam Nie,cy, WHO nie uprzedziła, a lekarze, którzy uprzedzali mieli się douczyć.
  Jest też bohaterka od zysku Polski na zarazie... Gdzie nie spojrzysz "prawdziwa ruina".
  Tylko 2 naczelnych pawianów wykonawczych uduchowionych

 • robznarnii

  Oceniono 13 razy 9

  Andruszkiewicz przecież wczoraj mówił że 'internet się nie zapycha"

 • koment22

  Oceniono 10 razy 8

  Polskie małżeństwa zamknięto w domu, więc nie dziwne, że chłopom zebrało się na amory. Stąd zwiększone zużycie internetu :D

 • byly_aniol

  Oceniono 13 razy 7

  Wprowadzić kartki na internet. Spełni się kolejne marzenie Karakana z Żoliborza

 • tumaxer

  Oceniono 7 razy 7

  Mój internet spowolnił już tak w połowie stycznia. Dziękujemy, Orange.

 • nienoto

  Oceniono 3 razy 3

  z wykresu wynika, że wyjściowo , przed epidemią, mamy szybszy internet niż we Włoszech i w Niemczech... nieźle...

 • trog73

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro operatorzy nie moga wywiazac sie z umow to czy obniza rachunki? Piszecie ze wystarczy ale w pojeciu globalnym. A popatrzcie w wymiarze indywidualnym per umowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX