Koronawirus w Polsce. NBP poddaje banknoty kwarantannie

Polskie banknoty są poddawane kwarantannie i można realizować transakcje przy ich pomocy - poinformował na Twitterze Narodowy Bank Polski.

O odkażaniu gotówki przez Narodowy Bank Polski informował wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna". Banknoty, które z innych banków trafiają do NBP, najpierw są poddawane dwutygodniowej kwarantannie, a następnie są odkażane przy użyciu wysokiej temperatury, co najmniej 150 stopni Celsjusza. Po takich zabiegach "czyste" banknoty z powrotem trafiają do banków komercyjnych.

Zobacz wideo Koronawirus. PGE Narodowy zachęca do zostania w domu. Pojawił się napis na elewacji

NBP odkaża banknoty z powodu koronawirusa. Podobne zabiegi stosuje się m.in. w Chinach i na Węgrzech

W związku z tym, że koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na papierze lub tworzywie sztucznym do kilku dni, procedura odkażania banknotów znalazła zastosowanie także w Chinach i na Węgrzech. Zabiegi mają zwiększyć bezpieczeństwo przy realizowaniu transakcji, choć w dobie pandemii najlepszą opcją nadal pozostaje wybór metod bezgotówkowych - płatności elektronicznych i zbliżeniowych.

Węgierski dziennik "Ripost" poinformował, że tamtejszy bank centralny każdego dnia poddaje kwarantannie i odkaża banknoty o wartości kilku miliardów forintów. Przez dwa tygodnie przechowuje się gotówkę w zamkniętych kontenerach, po czym przepuszcza przez tunel o temperaturze 160-170 stopni C.

Koronawirus w Polsce. Czy może zabraknąć gotówki?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Narodowy Bank Polski, zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega obecnie sprawnie na terenie całego kraju.

Wartość banknotów w zapasie NBP umożliwia realizację w całości zamówień banków. Zapasy oddziałów okręgowych NBP są uzupełniane na bieżąco. Bank centralny podał też, że zwrócił się do banków z prośbą o dostosowanie struktury nominałowej zamówień na banknoty do rzeczywistych potrzeb klientów. Propozycja ta zastała przyjęta przez banki ze zrozumieniem.

Więcej o:
Komentarze (31)
Koronawirus w Polsce. NBP poddaje banknoty kwarantannie
Zaloguj się
 • flat_hu

  Oceniono 16 razy 6

  Kiedyś uważałem NBP za jedną z najsensowniejszych instytucji Skarbu Państwa.

  A teraz, za czasów Glapińskiego i jego blondyn za 60kPLN uważam, że to syf jak każdy inny. Z tym, że źle zarządzany przyczyni się do katastrofy.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli zapasy świeżo wydrukowanych banknotów już są, co ZNAKOMICIE widać po rosnącym jak na drożdżach kursie euro i innych walut do złotego.

  Czy już DOCIERA do ciebie durny suwerenie, dlaczego PiS tak cię straszył przyjęciem STABILNEJ waluty, której nie można dodrukowywać? :-)

 • ar.co

  Oceniono 5 razy 3

  A to nie można ich od razu odkazić? Po cholerę ta kwarantanna - sprawdzają, czy wystąpią objawy zakażenia?

 • kolo125

  Oceniono 7 razy 3

  koronawirus nie zwalnia od poprawnego pisania w języku polskim, szczególnie GW!

 • morsik2

  Oceniono 4 razy 2

  Ja dostałem maila od ojca dyrektora że on będzie odkażał banknoty w swojej geotermie. Pisał żebym zostawił je w kopercie pod drzwiami. Ja tam wierzę Muchomorkowi, to śnięty człowiek, nie kłamał by.

 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  Gotówko brakuje też w bankomatach!

 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  Odkażanie w temperaturze 150 stopni??? A podobno wirus ginie w temperaturze powyżej 30 stopni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX