Koronawirus w Polsce. NBP poddaje banknoty kwarantannie

Polskie banknoty są poddawane kwarantannie i można realizować transakcje przy ich pomocy - poinformował na Twitterze Narodowy Bank Polski.

O odkażaniu gotówki przez Narodowy Bank Polski informował wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna". Banknoty, które z innych banków trafiają do NBP, najpierw są poddawane dwutygodniowej kwarantannie, a następnie są odkażane przy użyciu wysokiej temperatury, co najmniej 150 stopni Celsjusza. Po takich zabiegach "czyste" banknoty z powrotem trafiają do banków komercyjnych.

Zobacz wideo Koronawirus. PGE Narodowy zachęca do zostania w domu. Pojawił się napis na elewacji

NBP odkaża banknoty z powodu koronawirusa. Podobne zabiegi stosuje się m.in. w Chinach i na Węgrzech

W związku z tym, że koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na papierze lub tworzywie sztucznym do kilku dni, procedura odkażania banknotów znalazła zastosowanie także w Chinach i na Węgrzech. Zabiegi mają zwiększyć bezpieczeństwo przy realizowaniu transakcji, choć w dobie pandemii najlepszą opcją nadal pozostaje wybór metod bezgotówkowych - płatności elektronicznych i zbliżeniowych.

Węgierski dziennik "Ripost" poinformował, że tamtejszy bank centralny każdego dnia poddaje kwarantannie i odkaża banknoty o wartości kilku miliardów forintów. Przez dwa tygodnie przechowuje się gotówkę w zamkniętych kontenerach, po czym przepuszcza przez tunel o temperaturze 160-170 stopni C.

Koronawirus w Polsce. Czy może zabraknąć gotówki?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Narodowy Bank Polski, zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega obecnie sprawnie na terenie całego kraju.

Wartość banknotów w zapasie NBP umożliwia realizację w całości zamówień banków. Zapasy oddziałów okręgowych NBP są uzupełniane na bieżąco. Bank centralny podał też, że zwrócił się do banków z prośbą o dostosowanie struktury nominałowej zamówień na banknoty do rzeczywistych potrzeb klientów. Propozycja ta zastała przyjęta przez banki ze zrozumieniem.

Więcej o: