Najszybszy komputer na świecie ruszył do walki z koronawirusem. Summit pomoże w stworzeniu szczepionki

Na całym świecie trwają prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W jej stworzeniu pomóc może również Summit - najszybszy superkomputer na świecie.
Zobacz wideo

Badacze z amerykańskiego laboratorium Oak Ridge National Laboratory (ORNL) wykorzystują moc obliczeniową najszybszego superkomputera na świecie, by znaleźć szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Summit, bo tak nazywa się komputer wyprodukowany przez firmę IBM, w ciągu zaledwie dwóch dni zidentyfikował 77 związków chemicznych, które potencjalnie mogą skutecznie przeciwdziałać doczepianiu się "kolców" koronawirusa do ludzkich komórek.

Naukowcy z ORNL, którzy w czasie swoich testów zbadali aż 8000 związków chemicznych pod kątem ich przydatności do stworzenia szczepionki, podkreślają, że wykonanie takich obliczeń w warunkach zwykłego laboratorium pochłonęłoby całe lata. Czy oznacza to, że jesteśmy coraz bliżej stworzenia szczepionki przeciwko koronawirusowi?

Nasze wyniki nie oznaczają, że znaleźliśmy lekarstwo na koronawirusa. Mam jednak nadzieję, że nasze ustalenia będą stanowić podstawę do przyszłych badań, jak również stworzą ramy, które eksperymentatorzy wykorzystają do dalszego badania tych związków.

- podkreślił w oświadczeniu Jeremy Smith, dyrektor Oak Ridge National Laboratory (ORNL).

Zespół Jeremy'ego Smitha będzie musiał teraz ponownie uruchomić symulacje komputerowe, wykorzystując do nich zaktualizowany model koronawirusa, który został opublikowany w marcu. Nowa analiza może doprowadzić do przetasowań w "rankingu" związków, które potencjalnie są najbardziej przydatne przy opracowywaniu skutecznej szczepionki na SARS-CoV-2. 

W jaki sposób superkomputer może pomóc w walce z koronawirusem?

Wirusy infekują komórki, wiążąc się z nimi i wykorzystując swoje "kolce" do wstrzyknięcia ich materiału genetycznego do komórki gospodarza. Aby lepiej zrozumieć takie związki biologiczne, jak wirusy, badacze "hodują" je w laboratoriach i sprawdzają, w jaki sposób reagują one na działanie nowych związków. To żmudny proces, który może zostać jednak przyspieszony.

I tu do akcji wkracza superkomputer. Dzięki potężnej mocy obliczeniowej w krótkim czasie może on wykonać skomplikowane symulacje i zbadać, w jaki sposób poszczególne związki reagują z wirusem. Tego typu symulacje muszą wziąć pod uwagę miliardy unikalnych punktów danych.

Summit zdecydowanie jest na takie obliczenia przygotowany. Komputer wyprodukowany przez koncern IBM to istna bestia. Urządzenie zasilane jest przez 9 216 procesorów IBM POWER9, 27 648 procesorów graficznych Nvidia Tesla V100 i może wykonać 200 biliardów obliczeń na sekundę. Biliard to tysiąc bilionów, milion miliardów lub  miliard milionów. Moc obliczeniowa Summita to 148,6 petaflopsów, co czyni go obecnie najszybszym superkomputerem na świecie.

Więcej o:
Komentarze (137)
Najszybszy komputer na świecie ruszył do walki z koronawirusem
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 45 razy 37

  Żeby tylko superkomputer nie doszedł do wniosku, że ludzi jest jednak za dużo...

 • magnetoplumbit

  Oceniono 35 razy 25

  A tu na forum jeden taki z bieszczad wieszczyl ze teraz rolnik wart jest tysiaca informatykow.

 • extrafresh

  Oceniono 17 razy 17

  W wyniku okaże się że kaczan to szpieg z piekła i trzeba go spalić na stosie.

 • narcystycznykanibal

  Oceniono 23 razy 17

  ciekawe czy na takim kompie dalej jest pixeloza w minefraft ?

 • vontomke

  Oceniono 21 razy 15

  Zięba bez liczenia wie że trzeba zrobić wlew z perhydrolu i aspartanu sodu. Czy za tego szarlatana w końcu ktoś się weźmie, przecież czas epidemii to dla niego eldorado, przez jego "ukryte terapie" tysiące ludzi odmówi opieki medycznej.

 • maks1956

  Oceniono 24 razy 14

  a u nas w Polsce księża robią marsze modląc się w celu odpędzenia koronawirusa to dopiero jest moc obliczeniowa ciemnogrodu

 • darcys44

  Oceniono 21 razy 13

  Pozwolę sobie zauważyć że Polska dysponuje też superkomputerami. Owszem są dwa/trzy rzędy wielkości wolniejsze, ale są. Nikogo nie ciekawi co obliczają w dobie pandemii ? Możliwe że starczy iż obliczają szanse na reelekcję Prezydenta w wypadku przełożenia wyborów na inny termin a być może liczą coś pożytecznego ?

 • aamackozz

  Oceniono 15 razy 9

  Cały ten amerykański superkomputer wysypie się na prostym zadaniu: Na którym Orlenie kupić płyn do odkażania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX