Najszybszy komputer na świecie ruszył do walki z koronawirusem. Summit pomoże w stworzeniu szczepionki

Na całym świecie trwają prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W jej stworzeniu pomóc może również Summit - najszybszy superkomputer na świecie.
Zobacz wideo

Badacze z amerykańskiego laboratorium Oak Ridge National Laboratory (ORNL) wykorzystują moc obliczeniową najszybszego superkomputera na świecie, by znaleźć szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Summit, bo tak nazywa się komputer wyprodukowany przez firmę IBM, w ciągu zaledwie dwóch dni zidentyfikował 77 związków chemicznych, które potencjalnie mogą skutecznie przeciwdziałać doczepianiu się "kolców" koronawirusa do ludzkich komórek.

Naukowcy z ORNL, którzy w czasie swoich testów zbadali aż 8000 związków chemicznych pod kątem ich przydatności do stworzenia szczepionki, podkreślają, że wykonanie takich obliczeń w warunkach zwykłego laboratorium pochłonęłoby całe lata. Czy oznacza to, że jesteśmy coraz bliżej stworzenia szczepionki przeciwko koronawirusowi?

Nasze wyniki nie oznaczają, że znaleźliśmy lekarstwo na koronawirusa. Mam jednak nadzieję, że nasze ustalenia będą stanowić podstawę do przyszłych badań, jak również stworzą ramy, które eksperymentatorzy wykorzystają do dalszego badania tych związków.

- podkreślił w oświadczeniu Jeremy Smith, dyrektor Oak Ridge National Laboratory (ORNL).

Zespół Jeremy'ego Smitha będzie musiał teraz ponownie uruchomić symulacje komputerowe, wykorzystując do nich zaktualizowany model koronawirusa, który został opublikowany w marcu. Nowa analiza może doprowadzić do przetasowań w "rankingu" związków, które potencjalnie są najbardziej przydatne przy opracowywaniu skutecznej szczepionki na SARS-CoV-2. 

W jaki sposób superkomputer może pomóc w walce z koronawirusem?

Wirusy infekują komórki, wiążąc się z nimi i wykorzystując swoje "kolce" do wstrzyknięcia ich materiału genetycznego do komórki gospodarza. Aby lepiej zrozumieć takie związki biologiczne, jak wirusy, badacze "hodują" je w laboratoriach i sprawdzają, w jaki sposób reagują one na działanie nowych związków. To żmudny proces, który może zostać jednak przyspieszony.

I tu do akcji wkracza superkomputer. Dzięki potężnej mocy obliczeniowej w krótkim czasie może on wykonać skomplikowane symulacje i zbadać, w jaki sposób poszczególne związki reagują z wirusem. Tego typu symulacje muszą wziąć pod uwagę miliardy unikalnych punktów danych.

Summit zdecydowanie jest na takie obliczenia przygotowany. Komputer wyprodukowany przez koncern IBM to istna bestia. Urządzenie zasilane jest przez 9 216 procesorów IBM POWER9, 27 648 procesorów graficznych Nvidia Tesla V100 i może wykonać 200 biliardów obliczeń na sekundę. Biliard to tysiąc bilionów, milion miliardów lub  miliard milionów. Moc obliczeniowa Summita to 148,6 petaflopsów, co czyni go obecnie najszybszym superkomputerem na świecie.

Więcej o: