Jak zainstalować Skype na komputerze i smartfonie? Gdzie pobrać? Czy aplikacja jest darmowa?

Kiedy pracujemy zdalnie, porozumiewanie się z naszymi współpracownikami jest ograniczone. W takiej sytuacji przydatne są komunikatory internetowe. Podpowiadamy, jak zainstalować i korzystać ze Skype.

Darmowy komunikator Windowsa jest jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu na świecie. W dzisiejszych warunkach korzystanie ze Skype jest znacznie ułatwione, ponieważ "z automatu" jest on zainstalowany na komputerach stacjonarnych wyposażonych w system Windows 10. W przypadku innych platform Skype'a należy pobrać ze strony internetowej komunikatora lub za pośrednictwem aplikacji App Store i Google Play.

 

Praca zdalna. Jak utworzyć konto Skype?

Po zainstalowaniu Skype'a musimy utworzyć nowe konto. By to zrobić, wystarczy uruchomić komunikator i wybrać opcję "Utwórz nowe konto" (można to także zrobić za pośrednictwem strony internetowej). Kreator przeprowadzi nowego użytkownika przez proces tworzenia nowego konta.

Jeśli mamy już konto, możemy się zalogować do Skype. Możemy to zrobić przy użyciu nazwy użytkownika Skype'a, adresu e-mail lub numeru telefonu. Otwieramy komunikator i wybieramy pozycję nazwa użytkownika Skype'a, adres e-mail lub numer telefonu. Wpisujemy dane w zależności od wybranego sposobu logowania, następnie hasło i klikamy przycisk "Zaloguj". 

Bo zalogowaniu otwiera nam się ekran główny. 

Komunikatory internetowe. Jak korzystać ze Skype?

Okno SkypeOkno Skype Fot. Skype

Na stronie internetowej Skype można znaleźć większość przydatnych informacji odnośnie korzystania z komunikatora. Na powyższym zdjęciu widzimy ekran główny Skype'a. Wszystko, co powinno nas interesować, zostało oznaczone literami alfabetu.

  • A. Profil — dostęp i personalizacja ustawień.
  • B. Więcej – Dostęp do ustawień, pomocy i opinii, lub wylogowania się ze Skype.
  • C. Czaty – Znajdź swoje czaty i ulubionych.
  • D. Połączenia – Nawiązuj połączenia prywatne lub grupowe lub użyj klawiatury, aby zadzwonić na telefon komórkowy lub stacjonarny.
  • E. Kontakty – Znajdź swoje kontakty, zobacz, kto jest aktywny, lub zaproś osoby do Skype.
  • F. Powiadomienia – Nadrób zaległości w reakcjach lub wróć z powrotem do rozmowy.
  • G. Spotkanie – Skonfiguruj przestrzeń współpracy z przyjaciółmi i rodziną, nawet jeśli nie są oni w Skype.
  • H. Nowy czat – Rozpocznij nowy czat prywatny lub grupowy.
  • I. Ostatnie czaty – Sortuj czaty według czasu wysłanych lub nieprzeczytanych wiadomości.

Na początku naszego tekstu wspomnieliśmy o tym, że Skype jest darmowy. Dotyczy to jednak tylko rozmów internetowych. Komunikator udostępnia możliwość wykonywania połączeń telefonicznych, lecz są one dodatkowo płatne.

Korzystanie z komunikatorów internetowych. Jak dzwonić ze Skype?

Trzeba zacząć od znalezienia osoby lub osób, do których chcemy zadzwonić. W górnej części okna klikamy w pole wyszukiwania, "kontakty, grupy i wiadomości" (dla Androida przycisk "Szukaj". Wpisujemy w nim nazwę użytkownika Skype lub adres e-mail osoby, z którą chcemy rozmawiać. Z wyników wyszukiwania wybieramy rozmówcę i aplikacja przenosi nas do okna konwersacji.

Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Tam wpisujemy wiadomość i wybieramy przycisk "Wyślij". Rozmówcy zostaną automatycznie dodani do listy kontaktów, jednak będzie można wysyłać do nich tylko do 10 wiadomości, dopóki ci nie zaakceptują prośby nawiązania kontaktu.

By zadzwonić, szukamy na liście "Kontakty" osoby lub osób, z którą / z którymi chcemy porozmawiać. Następnie wybieramy przycisk audio lub wideo, w zależności od tego, jakiego rodzaju rozmowę chcemy przeprowadzić. Skype daje możliwość dodawania do rozmów innych użytkowników (łącznie w rozmowie głosowej może wziąć udział do 50 uczestników). Korzystamy z tej opcji, dodając do rozmowy kolejnych rozmówców.

W przypadku wideokonferencji maksymalna liczba transmisji wideo różni się w zależności od platformy i używanego urządzenia.

Po zakończeniu rozmowy klikamy przycisk kończenia rozmowy, aby się rozłączyć.

Aplikacja Skype daje także możliwość korzystania z czatu. By wysłać błyskawiczną wiadomość na karcie "Czaty" wybieramy osobę lub grupę, wpisujemy wiadomość w oknie czatu i wybieramy przycisk "Wyślij".

Więcej o: