"Testy, testy, testy". Prof. Jażdżewski: Póki nie przetestujemy każdego w kwarantannie - jest ich za mało"

"Testy, testy, testy", apeluje szef Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce wykonano do tej pory ponad 20 tysięcy testów na koronawirusa. Wielu lekarzy apeluje o radykalne zwiększenie tej liczby. Jak robi się testy na koronawirusa, ile to trwa, czy jest ich za mało? Posłuchaj rozmowy z prof. Krystianem Jażdzewskim z Warsaw Genomics w "Studiu Biznes".

W Polsce działają 32 laboratoria, które wykonują testy na obecność koronawirusa. Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia utrzymuje, że w ciągu doby możliwe jest przeprowadzenie około czterech tysięcy testów, a do środy w Polsce wykonano ponad 20 tysięcy testów. Czy to dużo? Dla porównania w Korei Południowej od początku epidemii takich testów od ponad 300 tysięcy. - Mamy rozdysponowane teraz ponad 100 tysięcy testów w ponad 30 laboratoriach - mówił w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W rozmowie z prof. Krystianem Jażdżewskim rozmawialiśmy o tym, czy w Polsce można wykonywać takich testów więcej. Samo Warsaw Genomics może już dziś wykonywać tysiąc testów dziennie, a za chwilę będzie mogło takich testów robić nawet dwa tysiące dziennie. - Póki nie przetestujemy każdej osoby w kwarantannie, ciągle testów robimy za mało - mówił w rozmowie z Łukaszem Kijkiem współzałożyciel Warsaw Genomics.

W drugiej części "Studia Biznes" prezes Lewiatana odpowiada na pytania o tarczę antykryzysową. Szczegóły pomocy dla przedsiębiorców powinniśmy poznać do końca tygodnia. Czy czeka nas potężny kryzys? - Raczej Armagedon niż mała zadyszka - mówi prezes Maciej Witucki.

W "Studiu Biznes" nie zabraknie też motoryzacji. Tomasz Korniejew sprawdza nowego Peugeota 2008. Świetny wygląd to wszystko? Sprawdzamy, co oferuje nowy gracz na rynku crossoverów.

Więcej o: