Koronawirus w Polsce. Ile kosztuje zrobienie testu dla jednej osoby?

- NFZ wycenia zrobienie testu dla jednej osoby na 450 zł - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski z Warsaw Genomics. Ekspert zaznaczył jednak, że testów nie da się kupić.

Na 450 zł wycenia test Agencja Oceny Technologii Medycznych. W laboratorium Warsaw Genomics jego cena jest niższa, tam test kosztuje 400 zł. - Nie można go kupić, testy wykonujemy bezpłatnie na zlecenie szpitali i sanepidu. Koszty tego testu pokrywa koalicja firm na rzecz walki z koronawirusem - wyjaśniał Jażdżewski.

Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. W Polsce wykonuje się 2,5 tys. testów dziennie

We wtorek Ministerstwo Zdrowia informowało na swoim Twitterze o 22 898 przebadanych próbkach. W 774 z nich stwierdzono wynik pozytywny. W Polsce dziennie przeprowadzanych jest aktualnie około 2,5 tys. testów. Jak zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski, taka liczba na tym etapie epidemii jest wystarczająca. Jednak wraz ze wzrostem zachorowań, z dnia na dzień powinno wykonywać się ich coraz więcej.

W środę zarząd spółki Żabka Polska poinformował o przeznaczeniu 2 mln zł na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykona Warsaw Genomics, warszawskie laboratorium specjalizujące w diagnostyce genetycznej. Sieć dołącza w ten sposób do koalicji firm, dzięki którym polskie szpitale i placówki medyczne mogą bezpłatnie zlecić testy na obecność koronawirusa.

Także prywatna spółka Unimot zdecydowała się kupić 100 tys. testów na koronawirusa i bezpłatnie przekazać je polskiemu rządowi. Testy zostały zakupione od chińskiej firmy Sinopharm International. Są już produkowane w i mają trafić do Polski w ciągu 14 dni. Unimot zwrócił się do Ministerstwa Finansów o zniesienie podatku VAT. 

Więcej o:
Komentarze (143)
Koronawirus w Polsce. Ile kosztuje zrobienie testu dla jednej osoby?
Zaloguj się
 • runfree

  Oceniono 48 razy 36

  "taka liczba na tym etapie epidemii jest wystarczająca" Nie nie jest. KAŻDY z objawami infekcji wirusowej/bakteryjnej górnych dróg oddechowych powinien mieć zrobiony test. Plus osoby z ich otoczenia, gdy wynik dodatni.

 • this.man

  Oceniono 34 razy 34

  Tempo wykonywania testów jest zaje..ste. Już co najmniej dwóch pacjentów nie doczekało ich wyników, lekarze w szpitalu w Grójcu czekali 100 godzin (!) na ich wyniki.

 • an1005

  Oceniono 34 razy 28

  Hmmmm, 100 tys testów zakupionych przez prywatna firme byly w cenie !!!!!! 3.5 $ za sztuke.
  Czy odczynniki do zrobienia badania sa TAK DROGIE? Chyba ktos robi nas w korone!!!!

 • jabo23

  Oceniono 22 razy 20

  Rozczula mnie eufemizm: "Robimy bezpłatne testy ... za które płaci kto inny"

 • togo13

  Oceniono 18 razy 18

  Poczytajcie o firmie BLIRT (dystrybutor PRIME DESIGN) zarejestrowana na Cyprze, udziały ma w niej Jerzy Milewski i tej chyba firmie dał rząd zlecenie na testy na 3,5 miliona PLN.

 • christo55

  Oceniono 23 razy 17

  Jeszcze chcą te testy obłożyć podatkiem Vat, pisowskie bydlaki, bo już brakuje słów na zachowanie ty ludzi... Trzeba nie mieć sumienia! Ale czy ludzie zainfekowani pisowską propagandą to widzą?!

 • jottsp

  Oceniono 13 razy 13

  jaki jest cel medyczny takiego? na jakiej podstawie minister zdrowia Łukasz Szumowski, moze okreslic ze taka liczba (testow) - czli około 2,5 tys, na tym etapie epidemii jest wystarczająca?? Czy test ma dac twarde dane do statystki, czy ma sluzyc postawienu diagnozy i ustawieniu leczenia, czy ma wykryc osoby infekcyjne by lekarze wiedzieli jak z dana osoba pracowac w razie prowadzenia koniecznych zabiegow medycznych???

 • montagnes44

  Oceniono 15 razy 11

  A może nie tyle brakuje testów, ile chęci pisbolszewii do ich przeprowadzania.

 • gazetatodno

  Oceniono 13 razy 11

  pisowska mafia was prędzej pozabija, niż pozwoli na powszechne testowanie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX