Koronawirus w Polsce. Ile kosztuje zrobienie testu dla jednej osoby?

- NFZ wycenia zrobienie testu dla jednej osoby na 450 zł - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski z Warsaw Genomics. Ekspert zaznaczył jednak, że testów nie da się kupić.

Na 450 zł wycenia test Agencja Oceny Technologii Medycznych. W laboratorium Warsaw Genomics jego cena jest niższa, tam test kosztuje 400 zł. - Nie można go kupić, testy wykonujemy bezpłatnie na zlecenie szpitali i sanepidu. Koszty tego testu pokrywa koalicja firm na rzecz walki z koronawirusem - wyjaśniał Jażdżewski.

Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. W Polsce wykonuje się 2,5 tys. testów dziennie

We wtorek Ministerstwo Zdrowia informowało na swoim Twitterze o 22 898 przebadanych próbkach. W 774 z nich stwierdzono wynik pozytywny. W Polsce dziennie przeprowadzanych jest aktualnie około 2,5 tys. testów. Jak zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski, taka liczba na tym etapie epidemii jest wystarczająca. Jednak wraz ze wzrostem zachorowań, z dnia na dzień powinno wykonywać się ich coraz więcej.

W środę zarząd spółki Żabka Polska poinformował o przeznaczeniu 2 mln zł na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykona Warsaw Genomics, warszawskie laboratorium specjalizujące w diagnostyce genetycznej. Sieć dołącza w ten sposób do koalicji firm, dzięki którym polskie szpitale i placówki medyczne mogą bezpłatnie zlecić testy na obecność koronawirusa.

Także prywatna spółka Unimot zdecydowała się kupić 100 tys. testów na koronawirusa i bezpłatnie przekazać je polskiemu rządowi. Testy zostały zakupione od chińskiej firmy Sinopharm International. Są już produkowane w i mają trafić do Polski w ciągu 14 dni. Unimot zwrócił się do Ministerstwa Finansów o zniesienie podatku VAT. 

Więcej o: