Połączone komputery domowe walczą z koronawirusem. Dwa razy większa moc od najszybszego superkomputera

W ramach projektu Folding@home można udostępnić moc swojego komputera do obliczeń naukowych. Obecnie projekt przestawiono na badania nad koronawirusem. Łączna moc sieci komputerów, które są podłączone do programu, jest obecnie przeszło dwukrotnie większa, niż najszybszy superkomputer świata.

Projekt Folding@home (tj. Folding at home, czyli Zwijaj w domu) to projekt, który służy do obliczania skrętu białek. To o tyle ważne, że w zależności od ułożenia, białka mogą pełnić różne funkcje. Projekt prowadzony przez uniwersytet Stanforda korzysta z obliczeń rozproszonych, które wykorzystują współdzielenie zasobów obliczeniowych (np. pamięci komputera czy procesora). W praktyce oznacza to, że ściągając i uruchamiając specjalny program, część mocy oddajemy do obliczeń, co działa podobnie do technologii peer-to-peer wykorzystywanej do udostępniania plików. My tego nie odczuwamy, ponieważ program działa w tle, obciążając tylko aktualnie nieużywane moce procesora.

W ten sposób naukowcy nie budując drogich (w stworzeniu i utrzymaniu) superkomputerów, uzyskują niezbędną moc obliczeniową do swoich zadań. To z kolei przyśpiesza zakończenie badań i otrzymanie wyników. Co ciekawe, Folding@home było aplikacją na PlayStation 3, która włączała się, gdy uruchomiona konsola stała nieużywana (można było oczywiście włączyć tę opcję samemu). Obecnie projekt przestawiono na badania nad koronawirusem, co może  być powodem pobicia rekordu mocy.

Zobacz wideo Badanie na koronawirusa trwa do ośmiu godzin. Reszta czasu to logistyka

Folding@home dwukrotnie mocniejsze od najszybszego superkomputera na świecie

Jeszcze w 2011 roku moc Folding@home wynosiła zaledwie 8 petaFLOPS-ów (FLOPS to floating point operations per second, operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę, czyli jednostka mocy obliczeniowej). Obecnie wynik ten jest znacznie większy. Greg Bowman, dyrektor całego projektu napisał na Twitterze, że Folding@home osiągnął 470 petaFLOPS-ów mocy obliczeniowej. To ponad dwukrotnie więcej niż najszybszy superkomputer na świece - Summit stworzony przez IBM osiąga "zaledwie" 200 petaFLOPS-ów mocy.

Żeby uzmysłowić jak jest to wartość, nowy Xbox będzie miał 12 teraFLOPS-ów, czyli 12 000 000 000 000  (1 i 12 zer), a więc moc liczona jest już w bilionach. Natomiast 470 petaFLOPS-ów to już rząd wielkości więcej, czyli  470 000 000 000 000 000 (rząd biliardów, czyli 1 i 15 zer). Prawie cała ta moc skierowana jest obecnie na prace nad COVID-19.

Więcej o:
Komentarze (52)
Połączone komputery domowe walczą z koronawirusem. Dwa razy większa moc od najszybszego superkomputera
Zaloguj się
 • Wojciech Joński

  Oceniono 23 razy 21

  Jaki piękny byłby nasz świat gdyby ludzie potrafili ze sobą współpracować nie tylko w chwili zagrożenia , ale także w normalnych warunkach bez skakania sobie do gardeł. Ale się rozmarzyłem !

 • zmichalg1

  Oceniono 9 razy 7

  > My tego nie odczuwamy, ponieważ program działa w tle, obciążając
  > tylko aktualnie nieużywane moce procesora.

  My może tego nie odczuwamy, ale nasz rachunek za energię elektryczną - owszem.
  Podobne operacje w tle, z punktu widzenia zużycia energii elektrycznej niczym nie różnią się od np. koparek kryptowalut.
  Podstawowa zasada ekonomii mówi: nie ma darmowego lunchu.

 • magnetoplumbit

  Oceniono 3 razy 3

  Ha, niedawno o tym wspominalem. Mozemy teraz pokazac moc technologii.

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Miliony PCtów to nie to samo co milionowy komputer, ale odpowiednio napisane zadanie i system operacyjny pozwoli na wykporzystywanie tej mocy. Szczególnie dobrze nadają się do tego zadania różniczkowe np. prognoza pogody, liczenie genomu, czy jak tutaj miliardy wariantów połaczeń cząsteczek.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 18 razy 2

  Nie kopią aby czasem bitcoinów pod płaszczykiem szczytnej akcji? .........

 • wrednyluke

  Oceniono 1 raz 1

  Chciałbym zwrócić uwagę na to, że to samo czyni Rosetta@Home. Tylko mniej medialnie.

 • helikopter69

  0

  Co za pis!!! brak możliwości odtrąbienia sukcesu to brak pomocy??? Czytajcie co robią z WOŚP!
  wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-wosp-kupila-sprzet-mon-mial-go-przewiezc-owsiak-zaskakujace-wymagania/e2rrcbg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX