Koronawirus. Putin przełożył głosowanie ws. poprawek do konstytucji i ogłosił tydzień wolnego

Podczas orędzia do narodu prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił plan działań na najbliższe dni w związku z epidemią koronawirusa. W przyszłym tygodniu praca większości przedsiębiorstw zostanie zawieszona. Ponadto, rosyjski przywódca zdecydował się przełożyć kwietniowe głosowanie ws. poprawek do konstytucji.

Władimir Putin wygłosił orędzie telewizyjne w związku z pandemią koronawirusa, która dotarła również do Rosji. Putin przedstawił działania państwa w najbliższych dniach w celu zahamowania rozszerzania się koronawirusa, a także wypowiedział się na temat pomocy rządu dla przedsiębiorców. Ponadto, prezydent Rosji poinformował o odwołaniu ogólnokrajowego głosowania ws. poprawek do konstytucji.

Koronawirus. Władimir Putin przedstawił plan działań Rosji w związku z epidemią 

Poza apelem o pozostaniu w domach i podporządkowaniu się poleceniom służb sanitarnych Władimir Putin przekazał, że w Rosji zostaje zawieszona działalność wszystkich przedsiębiorstw poza tymi, których działalność jest niezbędna w celu zapewnienia podstawowych potrzeb obywateli. W związku z tym, dni od 28 marca do 5 kwietnia będą dniami wolnymi od pracy. Obostrzenia dotyczą również pracy urzędów i innych instytucji publicznych. Władimir Putin stwierdził, że zawieszenie może zostać przedłużone w przypadku, jeśli epidemia koronawirusa nie zostanie zahamowana. 

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Prezydent Rosji odniósł się również do sytuacji przedsiębiorców, którzy w związku z obostrzeniami mogą zmagać się z problemami finansowymi. Putin polecił rosyjskiemu rządowi stworzenie udogodnień zarówno dla pracodawców, jak i osób zatrudnionych. Ich głównym celem ma być utrzymanie miejsc pracy. Na razie nie wiadomo, jakie przepisy wejdą w życie, ale chodzi przede wszystkim o ulgi podatkowe, odroczenia spłaty kredytów oraz opłat. Ponadto, na większą pomoc finansową będą mogły liczyć osoby dotknięte skutkami kryzysu gospodarczego.

Koronawirus w Rosji. Przełożone ogólnokrajowe głosowanie. Putin: Życie ludzi jest dla nas priorytetem 

Rosyjski przywódca podjął także decyzję o odwołaniu ogólnokrajowego głosowania ws. poprawek do konstytucji, które zaplanowane było na 22 kwietnia. - Absolutnym priorytetem dla nas jest zdrowie, życie i bezpieczeństwo ludzi. Dlatego uważam, że głosowanie powinno zostać przełożone na późniejszy termin - mówił podczas orędzia Putin, cytowany przez agencję Reutera.

Nowy termin zostanie podany w momencie, gdy sytuacja związana z pandemią koronawirusa będzie opanowana. W Rosji chorych jest na chwilę obecną około 650 osób. 

Więcej o: