Koronawirus. List polskich pracodawców do Andrzeja Dudy z apelem o pomoc. Związek przygotował kluczowe postulaty

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług wystosował pismo do prezydenta RP Andrzeja Dudy z apelem o pomoc w czasie epidemii koronawirusa oraz najbliższych miesiącach po jej zakończeniu. Związek przygotował szereg postulatów, których spełnienie uchronić tysiące miejsc pracy.

Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa są potężnym ciosem dla krajowej gospodarki, gdyż przedsiębiorcy w wielu branżach muszą zmierzyć się z wizją zawieszenia działalności przy ciągłym ponoszeniu kosztów przez co najmniej miesiąc. Dla wielu mniejszych i średnich pracodawców wiązać się to będzie z trudnościami zachowania płynności finansowej, a w konsekwencji bankructwem.

Zobacz wideo Wydaje się, że to będzie pierwsza recesja w historii po 1989 roku

Koronawirus w Polsce. Pracodawcy wysyłają list do Andrzej Dudy: Nie istnieje w Polsce branża, której skutki epidemii koronawirusa dotknęłyby dotkliwiej

Z tego powodu Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzeszający setkę polskich przedsiębiorców zdecydował się wysłać list do prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym apeluje o pomoc: 

Nie istnieje w Polsce branża, której skutki epidemii koronawirusa dotknęłyby dotkliwiej. Patrzymy na nasze firmy z ogromnym niepokojem. Jako przedsiębiorcy którzy budowali je od podstaw zdajemy sobie sprawę, że stajemy przed jakże bliską upadłością. Jesteśmy przekonani, że to nie upadek naszych przedsiębiorstw jest najważniejszy ale skutki.

- czytamy. Związek zaznaczył także, że pracodawcy w pełni rozumieją obecne decyzje rządu i liczne obostrzenia, których celem jest zabezpieczenie Polaków w czasach epidemii.

Koronawirus w Polsce. Związek Pracodawców postuluje szereg rozwiązań. Dzięki nim zachowane zostaną miejsca pracy 

W celu skonkretyzowania apelu o pomoc ZPPHIU wypracował szereg postulatów, których przyjęcie pozwoliłoby przetrwać czas kryzysu oraz uratować setki tysięcy miejsc pracy. "Solidaryzujemy się w walce i dlatego postulujemy, że słusznym i sprawiedliwym rozwiązaniem jest równomierne rozłożenie kosztów pomiędzy wynajmujących, najemców, banki i rząd." - czytamy w liście. 

Pracodawcy zdecydowali się podzielić postulaty na trzy grupy ze względu na obszar pomocy. Chodzi o ochronę miejsc pracy, kwestie społeczne oraz zachowanie płynności. Ich najważniejsze postulaty to:

 • abolicja czynszowa na okres sześciu miesięcy po otwarciu centrów handlowych oraz za okres, kiedy były one nieczynne,
 • zwolnienie ze składek na ZUS oraz z podatków CIT, PIT oraz VAT za okres zamknięcia centr handlowych,
 • wsparcie rządu w wynagrodzeniach pracowników
 • skrócenia wymiaru czasu pracy pracownikowi wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia,
 • możliwość zawieszenia działalności z gwarancją dofinansowania ze środków publicznych, 
 • wypracowanie rozwiązań dotyczących kredytów długoterminowych. 
Nie spoczywamy w wysiłkach dla zapewnienia naszym pracownikom przetrwania tego trudnego czasu a następnie spokojnego powrotu do pracy, do realiów być może trudniejszych niż przed epidemią. Wierzymy, że Rząd i Sejm Rzeczpospolitej w ramach „Tarczy antykryzysowej” przyjmą rozwiązania, które realnie wesprą nas w tych wysiłkach. 

- apeluje na koniec ZPPHIU. 

Więcej o:
Komentarze (85)
Koronawirus. List polskich pracodawców do Andrzeja Dudy z apelem o pomoc. Związek przygotował kluczowe postulaty
Zaloguj się
 • wino0000006

  Oceniono 12 razy 12

  Duda: - Każdy w życiu ma jakieś marzenie, czegoś pragnie, o czymś myśli, coś co lubi, co chciałby jeszcze raz zobaczyć, usłyszeć... Pani Walentyna Wnuk jest przedsiębiorcą od wielu wielu lat. Co Pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
  Pani Walentyna Wnuk: - Piosenkę Pana Mor... Morawieckiego "O Zdrowiu i bogactwie" bym chciała najbardziej usłyszeć.
  Duda: - Tak się szczęśliwie składa, że mamy Pana Morawieckiego na sali!

 • an.chojnacki

  Oceniono 12 razy 12

  Od kilku lat bawi mnie moda na budyń. W Ameryce, w Anglii i w Polsce. Tam za kanałem i wielką wodą upodobanie do facetów z budyniem na głowie, u nas do faceta z budyniem w głowie. Te wszystkie pozy, miny, naburmuszania powinny wywoływać salwy śmiechu, a u nas brane są na poważnie, i są wyrazem niezwykłego intelektu naszego pantofelka.
  Teraz ludzie, którzy są skupieni w związku pracodawców piszą doń list - gratulacje za pomysł. Na prawdę, gratulacje.
  Dziś przeczytałem, że szpital w Siedlcach, w którym jest 5 (słownie pięciu), z czego 2 przywiezionych z Warszawy pacjentów z wirusem, prosi o pomoc i pieniądze, bo już ich nie ma. Tak jesteśmy przygotowani, właśnie tak wszystko działa, państwo pracodawcy. Ale myślę, że sposób siedleckiego szpitala jest bardziej pomysłowy, niż wasze pisanie po budyniu.
  Trzymajcie się ciepło i mimo wszystko najlepszego...

 • minio30

  Oceniono 11 razy 11

  Przecież Adrian już pomógł. Był na Jasnej Górze i pomodlił się, Czego jeszcze od niego chcecie tyra jak głu...i

 • drwoy

  Oceniono 8 razy 8

  Do Dudy to jest ten sam adres, co na Berdyczów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX