Johnson & Johnson ma potencjalną szczepionkę na koronawirusa i umowę z rządem USA na mld dolarów

Koncern Johnson & Johnson poinformował, że pracuje nad szczepionką na koronawirusa, a testy kliniczne z udziałem ludzi rozpoczną się we wrześniu. Pierwsze dawki miałyby być gotowe na początku przyszłego roku.

Johnson & Johnson podał, że prace nad szczepionką na nowego koronawirusa rozpoczął w styczniu tego roku wraz z jednym z wydziałów departamentu zdrowia USA.

Johnson & Johnson ma potencjalną szczepionkę na koronawirusa

Koncern ogłosił, że na podstawie prowadzonych analiz, udało mu się wyodrębnić wiodący typ szczepionki, który zostanie następnie poddany testom. Po opublikowaniu tej informacji akcje spółki na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły o 8 proc. 

Notowania spółki Johnson&Johnson, wykres miesięczny.Notowania spółki Johnson&Johnson, wykres miesięczny. Źródło: investing.com

Badania kliniczne nad szczepionką na koronawirusa z udziałem ludzi mają ruszyć do września, a na początku przyszłego roku J&J prognozuje wypuszczenie pierwszych partii do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Ten plan przedstawia proces znacznie szybszy, niż zwykle ma to miejsce przy opracowywaniu nowych szczepionek, co jak podaje Johnson & Johnson trwa od pięciu do siedmiu lat. 

Miliard dolarów na badania i testy

W ramach współpracy ze wspomnianą agencją rządową - BARDA [Biomedical Advanced Research and Development Authority, czyli agencją zaawansowanych biomedycznych badań i rozwoju - przyp. red.] - obie strony przeznaczą na prace nad szczepionką łącznie miliard dolarów (Reuters podaje, że ze strony BARDA będzie to około 420 mln dolarów). Johnson & Johnson zamierza m.in. zwiększyć swoje globalne możliwości produkcyjne tak, by mógł dostarczyć na rynek miliard dawek. 

"Firma planuje natychmiastowe rozpoczęcie produkcji i zobowiązuje się do dostarczenia społeczeństwu niedrogiej szczepionki na zasadach non-profit, do awaryjnego wykorzystania w czasie pandemii" - pisze J&J w komunikacie. W rozmowie z CNBC prezes J&J, Alex Gorsky, powiedział, że jak na razie wstępne testy i modele wskazują na to, że szczepionka będzie nie tylko bezpieczna, ale i skuteczna. Koncern ma też w zapasie dwie inne potencjalne szczepionki. 

Johnson&Johnson niejedyna firma, która pracuje nad szczepionką na nowego koronawirusa. Na świecie jest ich przynajmniej kilkanaście, a Stanach Zjednoczonych robi to m.in. biotechnologiczna Moderna, która także współpracuje z rządową agencją w tej sprawie. Moderna zaczęła już bardzo wstępne testy. Amerykański rząd chce w ten sposób wspierać jeszcze innych kandydatów, którzy pracują nad eksperymentalnymi szczepionkami, by zwiększyć szanse na wyprodukowanie takiej, która będzie skuteczna. 

Zobacz wideo Statek szpitalny USNS Mercy szykuje się na pandemię
Więcej o:
Komentarze (133)
Koronawirus. Johnson & Johnson ma potencjalną szczepionkę i umowę z rządem USA na mld dolarów
Zaloguj się
 • aietes

  Oceniono 33 razy 25

  medialna szkoła rydzyka też pracuje, dostali 220 milionów od morawieckiego.

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 21 razy 21

  Jarosław podobno się zakaził ale po godzinie wyzdrowiał.
  Wirus nie przetrwał w tak nieprzyjaznym środowisku.

 • jan.w2

  Oceniono 12 razy 12

  Naukowcy z Mławy też pracują nad szczepionką na koronkowego wirusa, ale ciągle wychodzi im tylko bimber.

 • lynx4

  Oceniono 17 razy 11

  PIS również pracuje nad szczepionką. Robią ją na bazie jadu Prezesa, wyniki są oszałamiające. Wirusy zagryzają się nawzajem.

 • rabbitt

  Oceniono 12 razy 10

  A w PiSSlandii 10 mld na szczepionkę dla TVPiSS !

 • ps11111ps

  Oceniono 42 razy 8

  To jest pomysl na podkręcenie kursu spółki. Niech np TESCO powie, że zaczyna pracować nad szczepionką
  - Kurs rośnie
  - Sprzedajesz akcje
  - Ogłaszasz, że szczepionka nie działa
  - Kurs spada
  - Masz to w d***

 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 6

  a u nas adolf duda przepycha wybory w czasie zarazy bo polubił darmową jazdę na nartach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX