Świat zalewa rzeka ropy naftowej. Ujemne ceny? To się już dzieje

Świat zalewa rzeka ropy naftowej. Litr benzyny na stacjach w Polsce można już kupić za 3,55 zł. Na rynkach tanieje też gaz. Tanie paliwo, z którym nie ma co robić, trafia do magazynów.
Zobacz wideo

Rynek ropy i przemysł naftowy znalazły się w najgorszym kryzysie od czasów II wojny światowej - taka opinia krąży wśród analityków rynku. Jeszcze nigdy ceny paliw - ropy i gazu - nie spadały tak gwałtownie. Nie cieszy to ani rafinerii, ani importerów paliw, ponieważ przyczyną spadków jest niknący w oczach popyt. Obserwatorzy rynku zastanawiają się, kiedy ceny paliw osiągną dno i zacznie się odbicie - te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi.

Kierowcy mogą się cieszyć, ponieważ ceny paliw na stacjach szybko odzwierciedliły światowe trendy giełdowe - w Polsce są w okolicach średnio 4 zł za litr. Problem w tym, że kierowców na stacjach jest mniej, w krajach takich jak Włochy stacje wręcz są chwilowo zamykane. Niedługo więc z surowcem nie będzie co zrobić. To przede wszystkim efekt mniejszego ruchu samochodowego i załamania rynku lotniczego. Zwykle świat potrzebuje dziennie około stu milionów baryłek ropy. Ocenia się, że w ciągu ostatnich tygodni nawet jedna czwarta tego rynku została "zdjęta" przez ograniczenia wywołane pandemią koronawirusa na całym świecie.

Ujemne ceny ropy? To się już dzieje

Notowania ropy naftowej w tym roku spadły o dwie trzecie. Zaczęło się od tąpnięcia notowań, gdy 8 marca Arabia Saudyjska rozpoczęła wojnę cenową z Rosją. Oba państwa mogą "zalać rynek" swoją produkcją. Trzy tygodnie od wejścia na wojenną ścieżkę w poniedziałek 30 marca cena baryłki ropy naftowej WTI spadała do 20 dolarów w Nowym Jorku. Ropa Brent, która odpowiada za dwie trzecie światowych kontaktów, została przeceniona na giełdzie w Londynie "tylko" o około połowę - do 23 dolarów za baryłkę. Jest to największy kwartalny spadek w historii.

Co począć z nadmiarem - przed takim pytaniem stoją nafciarze. Popyt na paliwo lotnicze spadł o trzy czwarte. W magazynach nie ma już miejsca na zapasy i niektóre koncerny zaczynają magazynować ropę na tankowcach. Analitycy renomowanej firmy doradczej IHS Markit oceniają, że niektóre kraje - m.in Norwegia i Nigeria mogą zgromadzić w magazynach najwyżej pięciodniową produkcję. Potem trzeba będzie przestać pompować.

Gorsze sorty są sprzedawane w dostawach fizycznych na amerykańskim rynku po kilka dolarów. W marcu zanotowano transakcję po ujemnych cenach - ciężka ropa Wyoming Asphalt Sour, wykorzystywana głównie do produkcji asfaltu, została sprzedana po cenie minus 19 centów za baryłkę - podała agencja Bloomberga. Innymi słowy, producent uznał, że lepiej zapłacić za odbiór ropy i poczekać na lepsze czasy niż ponieść niemałe koszty zamknięcia szybów.

Czy nafciarze tracą grunt pod nogami? Dlaczego inwestorzy uciekają od LNG? Kto się cieszy z taniego gazu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (84)
Świat zalewa rzeka ropy naftowej. Ujemne ceny? To się już dzieje
Zaloguj się
 • gonzo44

  Oceniono 32 razy 30

  To może by jakiś Bank Olejowy założyć? Skarb Państwa wykupi zapasy oleju i benzyny, zmagazynuje i odsprzeda później, kiedy popyt wzrośnie. W celu sfinansowania tych działań rząd wyemituje obligacje... Aha - jako Prezesa Banku, widziałbym posła Suskiego...

 • kertog123

  Oceniono 20 razy 20

  Ja tam sie w oógle nie martwie bo wiem, że mamy zrównoważony budżet, 250 miliardów odebrane mafii VATowskiej, BILION od Truposława kaczyńskiego na inwestycje, że wystarczy nie kraść i pieniądze sie znajdą - tak obiecuje Mordawiecki

 • demkel

  Oceniono 17 razy 13

  Pocieszymy się chwilę tanimi paliwami, a jak padnie większość producentów na świecie to będziemy płakać nad rekordowo drogimi.

 • expert325

  Oceniono 14 razy 12

  "ujemna cena" ... za czasów mojej młodości za Tow. Gomułki nazywało się to "dopłata"

 • kamuimac

  Oceniono 16 razy 10

  a u Obajtka od tygodnia ceny nawet nie drgną .

  widać wyraźne olecenie z góry żeby trzymac +/- 4,40 nawet jak baryłka bedzie po 5 dolarów.

 • piekarnik80

  Oceniono 14 razy 10

  Biedna Wenezuela...
  U nas tez za chwile bedzie bida , bo padnie budzet krajowy nawet jezeli ludzie wytrzymaja kryzys. A jeszcze nie jestesmy u szczytu zachorowan...

 • andgad

  Oceniono 9 razy 9

  A jak tam uszczelnianie VAT, oparte na paliwie i cenach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX