Koronawirus w Polsce. Apteki wyłączone z obostrzeń, ale tylko w wyjątkowych przypadkach

W środę 1 kwietnia w późnych godzinach wieczornych rząd zdecydował się wprowadzić zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one m.in. funkcjonowania aptek.

We wtorek 31 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił ustanowienie kolejnych obostrzeń, których celem jest zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Do najważniejszych zmian zaliczyć należy m.in. zakaz wychodzenia z domu przez osoby niepełnoletnie bez opieki osoby dorosłej czy zamknięcie parków, skwerów oraz miejskich bulwarów. Jak tłumaczył premier, celem obostrzeń jest dalsze ograniczenie dystansu społecznego, gdyż jest to najskuteczniejsza metoda walki z epidemią. 

Koronawirus w Polsce. Dodano ważną regulację dotyczącą funkcjonowania aptek 

Zmiany dotyczą również funkcjonowania placówek handlowych. Wzorem Czechów oraz części europejskich państw, rząd zdecydował, że apteki oraz sklepy w godz. 10-12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia. W środę w rozporządzeniu wprowadzono pewne zmiany, które wpływają na funkcjonowanie aptek. 

Ograniczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1  (przyp. zakupy w godz. 10-12.), w zakresie dotyczącym osób powyżej 65. roku życia, nie stosuje się, jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

- czytamy w nowym dokumencie. 

Doprecyzowano też, że podział godzinowy nie dotyczy również stacji benzynowych. Nowe przepisy znajdują się już w Dzienniku Ustaw

Co jeszcze zmieniają nowe przepisy?

Największym echem w mediach odbił się zapis odnoszący się do wyłączenia z nowych obostrzeń działalności myśliwych odstrzeliwujących dziki w celu zwalczenia afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ponadto, zgodnie z nowymi zapisami, hoteli nie będą musieli opuszczać goście, którzy na stałe wynajmują w nim pokój bądź rozpoczęli pobyt przed 31 marca.

W niektórych zakładach pracy zniesiony został również zakaz dystansowania się na odległości 1,5 metra między pracownikami. Jest to dopuszczalne jednak tylko wtedy, gdy "ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii".

>>> Dowiedz się więcej: Koronawirus w Polsce. Zamknięte całe szpitale i pojedyncze oddziały [AKTUALIZOWANA LISTA]

Więcej o: