Koronawirus. Bill Gates zbuduje fabryki do produkcji szczepionek przeciwko COVID-19

Bill Gates zamierza zbudować fabryki, w których produkowane będą szczepionki przeciwko COVID-19. Docelowo zakłady mają produkować dwa ich rodzaje. Jego inwestycja pozwoli na przyspieszenie procesu masowej produkcji.

Swoje plany Gates przedstawił w odcinku programu "The Daily Show", który w całości można obejrzeć na platformie internetowej YouTube. Miliarder powiedział, że wybrał siedem szczepionek, które mogą powstrzymać pandemię koronawirusa. W planach ma budowę fabryk, gdzie owe szczepionki będą produkowane. 

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Koronawirus. Gates sfinansuje produkcje szczepionek przeciwko COVID-19

Założyciel Microsoftu stwierdził, że jego Gates Foundation posiada tak dużą wiedzę specjalistyczną w zakresie chorób zakaźnych, że w jest w stanie stosunkowo wcześnie przygotować szczepionkę przeciwko COVID-19 (ma być dystrybuowana przez rząd). Gates dodał także, że wybrał siedem szczepionek, dla których w najbliższym czasie przygotowane będzie zaplecze produkcyjne. 

"Mimo że ostatecznie wybierzemy co najwyżej dwie z nich, będziemy finansować fabryki dla wszystkich siedmiu, aby nie tracić czasu na testowanie, a dopiero później budowanie zakładów" - mówił Gates, dodając, że marnotrawstwo kilku miliardów dolarów jest niczym przy tym, jakie straty ponosi światowa gospodarka z powodu epidemii koronawirusa. Według miliardera opracowanie szczepionki może trwać około 18 miesięcy, a w swojej pomocy widzi tym większy sens, że skrócenie tego procesu nawet o jeden miesiąc może okazać się bardzo cenne. 

Bill Gates przewidział epidemię 

Bill Gates już kilka lat temu przestrzegał przed zagrożeniem związanym z epidemiami groźnych wirusów. Obecnie miliarder angażuje się w pomoc w przezwyciężeniu pandemii koronawirusa. W styczniu br. jego fundacja przekazała 10 mln dol. na pomoc Chinom, które zmagały się wtedy z tym problemem.

W rozmowie z użytkownikami serwisu Reddit miliarder wypowiedział się także na temat długości trwania izolacji społecznej i jej skuteczności -  Jeśli kraj wykonał solidną pracę z badaniami i przeprowadził skuteczną izolację, wówczas w ciągu 6-10 tygodni powinien zobaczyć spadek przypadków zakażeń i będzie mógł ponownie się otworzyć - powiedział Gates w odpowiedzi na jedno z pytań. 

Więcej o: