Te dane pokazują sytuację finansową wielu Polaków. Prawie 600 tys. wniosków o wakacje kredytowe

Ponad 543 tys. klientów i ponad 44 tys. firm złożyło wnioski odroczenie rat kredytów, czyli o tzw. wakacje kredytowe - poinformował Związek Banków Polskich.
Zobacz wideo

Klienci dotychczas złożyli w bankach 543,45 tys. wniosków o odroczenie rat kredytów, zaś liczba wniosków w sprawie zmiany warunków finansowania złożonych przez firmy różnej wielkości przekracza 44,5 tys., według stanu na 3 kwietnia br., poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) na podstawie danych z ponad 90 procent rynku bankowego.

Liczba wniosków złożonych przez konsumentów indywidualnych o odroczenie spłat rat kredytu wynosiła w tym czasie dokładnie 543 446.

Co bardzo istotne, liczba formalnych skarg, które zgłosili konsumenci w związku z odroczeniem rat kredytu nie przekracza 0,5 proc. i wynosi zaledwie 2 600 skarg, które zostały złożone w związku z wnioskami klientów o odroczenie spłat rat kredytowych

- powiedział ISBnews Przemysław Barbrich z ZBP.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to liczba rozpatrzonych pozytywnie wniosków o odroczenie raty kredytu wynosi 44 532. Wartość rat w rozpatrzonych pozytywnie wnioskach wynosi 17,2 mld zł.

ZBP: Banki wyciągną pomocną dłoń do kredytobiorców

Jak informuje ZBP, banki dążą do wprowadzenie możliwie uproszczonych i odformalizowanych działań pomocowych dla osób oraz przedsiębiorstw będących kredytobiorcami i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa.

Banki proponują m.in. odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.

Ułatwienia proponowane przez banki dotyczą kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla firm i polegają np. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia spłaty kredytu ich sytuacją finansową.

Więcej o:
Komentarze (22)
Te dane pokazują sytuację polskich firm. Prawie 550 tys. wniosków o wakacje kredytowe
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 14 razy 14

  W tym samym czasie Morawiecki lekką ręką rezygnuje z 30 mld zł gotówki z funduszy unijnych na walkę z koronawirusem, bo nie wykonał wyroku TSUE (i teraz KE zamrozi transfery środków unijnych do Polski).

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 14

  Polacy są jacyś dziwni... premier Morawiecki wpompował już 200 miliardów w polska gospodarkę, a teraz obiecał kolejne 100 miliardów a ci bezczelnie bankrutują,
  no nie widzicie tej manny z nieba? czy jak?

 • meki_majcher

  Oceniono 8 razy 6

  Czas na rozpoczęcie prac nad tarczą ver. 3.0
  (dla parafii powyżej 2 duchownych + organista).

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 3

  " Dlaczego ministerstwo cyfryzacji starało się potajemnie, między aktami o tzwn "tarczy" przepchnąć ustawę o przywilejach firm telekom stawiających maszty 5G, ze nie muszą być opiniowane przez Ochronę Środowiska i mają wszelkie priorytety? Dlaczego władze samorządowe stawia się w obliczu klęski, bo będą miały obowiązek ponosić wszelkie koszty, łacznie z kosztami orzeczeń sądów w wyniku pozwów prywatnych ludzi, na terenie których taki Play albo Orange będzie mógł na twoim podwórku postawić sobie antenę 5G ? Raz, że zabije to Twoją rodzinę, to jeszcze twoja nieruchomość bedzie warta grosze, bo nikt rozumny takiego domu nie kupi. To jest prawo,które obowowiązuje os styczni tego roku. Dzsiejszej nocy chcieli przeforsować ustawę właśnie o zwolnienieu z opiniowania i zgody ochrony środowiska. I na koniec - dlaczego firmy telekom nie obowiązuje zakaz działalności? W niebywałym pośpiechu montują te anteny. Można to sprawdzić. O szkodliwości 5G już się nie dyskutuje. Dziwnym trafem śladem anten porusza się najwyższa śmiertelność na covid. "

  (znalezione w necie )

 • eva_bramborova

  Oceniono 9 razy 3

  Te dane NICZEGO nie mówia o kondycji firm.Dobry właściciel/CEO choćby miał gotówke w kasie powinien wystąpić z takim wniosekiem jeśli nie wiąże sie kosztami.Płynnośc głupcze!

 • ual123

  Oceniono 2 razy 2

  Pracuje w instytucji finansowej. Wnioskow o wakacje kredytowe jest duzo, ale:
  - wiekszosc jest skladanych przez firmy ktore wziely $ np na drogie bmw czy porsche
  - skladaja firmy ktore nijak nie mogly ucierpiec na kryzysie, np providerzy internetowi czy telewizji kablowej. Czekam az "Netflix" przyjdzie
  - wnioski sa skladane nie aby wspomoc plynnosc firmy ale by 1000-2000/mies. zostaly w kieszeni wlasciciela lub "tak na wszelki wypadek".
  I tyle w temacie.
  Liczba wnioskow o kondycjinie mowi nic, wiecej zas mowi o cwaniactwie niektorych geszefciarzy.

 • wichura

  Oceniono 4 razy 2

  Jestem CFO w kilku firmach i wnioski takie raz składam, raz nie. I nie ma to związku z kondycją firm, a wyłącznie z kosztem kredytu. Generalnie "wakacje kredytowe" to podniesienie kosztu kredytu, ale jak ma się jakiś preferencyjny - to chętnie.
  O kondycji firm nie mówi to nic!

 • auhapis

  Oceniono 7 razy 1

  Przecież to są wg dobrej zmiany PIS : "prywaciarze", naciągacze, złodzieje oraz kombinatorzy oszukujący prawdziwych polskich patriotów !!! Jak powiedział klasyk z PIS - na biednych nie trafiło. Niech sobie sami radzą i zdychają !!! To że my zdechniemy wtedy z nimi ? To ponad rozum wyborców obecnej władzy.

 • ivrp

  Oceniono 5 razy 1

  I ten pęd do uzyskania jakichkolwiek korzyści ma coś mówić o kondycji firm ? Tytuł artykułu raczej świadczy o niezrozumieniu redakcji co jest siła napędową kapitalizmu. Słabo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX