Minister finansów chce nowych podatków. Mogłyby pomóc w walce z epidemią koronawirusa

Minister finansów w rozmowie z brytyjskim dziennikiem gospodarczym stwierdził, że pieniądze na walkę z koronawirusem powinny pochodzić z "nowych źródeł". Tadeusz Kościński uważa, że mogłyby one pochodzić z nowych podatków: cyfrowego, czy od emisji dwutlenku węgla.
Zobacz wideo Radosław Fogiel o tarczy antykryzysowej

Jak podaje bi.com.pl, polski minister finansów w rozmowie z "Financial Times" wskazał na konieczność opodatkowania usług cyfrowych, transakcji finansowych czy emisji dwutlenku węgla. Pozyskane w podatkach pieniądze mogą być wtedy przeznaczone na walkę z epidemią koronawirusa.

Minister Finansów o szukaniu pieniędzy na walkę z koronawirusem w podatkach, które uderzą w inne gospodarki

- Unia Europejska będzie potrzebowała dużo nowych pieniędzy do następnego budżetu i miejmy nadzieję, że dużo pieniędzy może zostać pozyskanych ze źródeł innych niż obecne budżety państw członkowskich - powiedział minister finansów Polski. Tadeusz Kościński dodał, że pieniądze z wprowadzonych kolejnych podatków są niezbędne, by skutecznie walczyć ze skutkami epidemii koronawirusa.

- Wszyscy mamy z nim problemy, więc należy się przyjrzeć rajom podatkowym, podatkowi cyfrowemu, także podatkowi od transakcji finansowych i podatkowi od emisji dwutlenku węgla, czyli podatkom, które uderzą w inne gospodarki niż gospodarka unijna - wyjaśniał dalej polityk. Według ministra najbardziej pilne jest wprowadzenie opodatkowania kapitału generowanego na usługach cyfrowych.

- Polacy kupują coraz więcej usług cyfrowych i płacą za to usługodawcy, ale ten usługodawca często nie płaci podatków tu, w Polsce. Tylko przekazuje do innego kraju, czy do raju podatkowego. To wbrew logice biznesu. Jak się zarabia w jednym miejscu, to trzeba tam też inwestować, a podatki też są inwestycją - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" w lutym Tadeusz Kościński. Według OECD państwa tracą około 240 mld dolarów na tym, że globalne koncerny unikają płacenia podatków. - To absolutnie niedorzeczne, że wszyscy zastanawiamy się, gdzie możemy znaleźć jak najwięcej pieniędzy, aby podnieść nasze gospodarki, a pieniądze są wysyłane do Stanów Zjednoczonych - dodał w "Financial Times" polski minister.

Jak pisał "Business Insider", dotąd UE nie wypracowała konsensusu w sprawie wprowadzenia podatku cyfrowego, gdyż niektóre państwa obawiają się reakcji ze strony Stanów Zjednoczonych, gdzie wiele firm technologicznych ma swoje główne siedziby.

Więcej o: