Ogromne zainteresowanie wnioskami o 5 tys. zł dofinansowania. Jest już ponad pół miliona wniosków

Ministerstwo Pracy informuje, że pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, wynoszące 5 tys. zł, cieszą się wyjątkową popularnością. Wnioski o dofinansowanie złożyło już ponad pół miliona przedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób. Rozpatrzono jednak zaledwie niewiele ponad jedną czwartą z nich.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki poinformowało, że przedsiębiorcy złożyli już 544 tys. wniosków o pożyczkę w wysokości 5 tys. zł. Liczba wniosków rozpatrzonych wynosi 131 tys. 

Resort podał też łączną kwotę udzielonej pomocy - sięgnęła ona 658 mln zł. Najwięcej środków rozprowadzono w woj. wielkopolskim (77,7 mln zł) oraz mazowieckim (76,2 mln).

- Bezpieczeństwo i ochrona pracowników jest naszym priorytetem. Kolejne rozszerzenia tarczy antykryzysowej to odpowiedź na propozycje i zapotrzebowanie, jakie zgłaszali pracownicy i pracodawcy  - wyjaśniła w rozmowie z PAP minister Marlena Maląg.

Zobacz wideo Poczta rozniesie pakiety wyborcze. Wypłata rent i emerytur zakłócona? 'Nasi pracownicy sobie tego nie wyobrażają'

Bezzwrotna pożyczka dla prowadzących działalność bardzo popularna. Są kryteria

Uzyskać świadczenie mogą ci mikroprzedsiębiorcy, którzy przez trzy miesiące od otrzymania środków kontynuować będą działalność. Spłata pożyczki następuje po sześciu miesiącach karencji. Oprocentowanie jest symboliczne - wynosi 0,05 proc. Programem objęte są firmy działające przed 1 marca 2020 roku i zatrudniające do 9 osób.

Resort pracy podał też wyliczenia dotyczące wsparcia ochrony miejsc pracy. Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano na ten cel 1,34 mld zł. Chodzi tu o dopłaty do pensji pracowników w przedsiębiorstwach, które musiały ograniczyć lub wstrzymać normalną działalność.

Czytaj też: Czy 500 plus zostanie wstrzymane przez koronawirusa? Ministra rodziny, Marlena Maląg, wyjaśnia

Fundusze unijne ratują polskich przedsiębiorców. Dziesiątki tysięcy wniosków

41 tys. wniosków wpłynęło z kolei w związku z funduszami unijnymi. Blisko 20 tys. z nich dotyczy dofinansowania kosztów pracowniczych, 21 tys. kosztów prowadzenia działalności dla firm, które nie zatrudniają pracowników. Kilkaset wniosków zostało złożonych przez organizacje pozarządowe.