Wszechobecne maseczki ochronne. Tak wygląda pierwszy dzień po zniesieniu części ograniczeń w Europie

W poniedziałek 4 maja wiele europejskich krajów - w tym Polska - zdecydowało się na częściowe zniesienie ograniczeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa. Jak to wygląda w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech? Odpowiadamy.

Długie dni, w czasie których wyłączona z działania została ogromna liczba np. zakładów usługowych, były bardzo trudnym egzaminem dla gospodarek wielu krajów Europy. Jednych pandemia zmusiła do zawieszenia na przysłowiowy kołek swoich zawodowych obowiązków. Drugim zabrała możliwość korzystania z drobnych przyjemności życiowych, jak np. pójście do muzeum, kupienie nowych ciuchów lub zrobienie sobie modnej fryzury.

W poniedziałek 4 maja Europa odżyła po wielodniowych ograniczeniach, przynajmniej częściowo. W niektórych krajach na nowo otworzyły się m.in. galerie i centra handlowe, salony fryzjerskie czy instytucje kultury i sztuki. Z zachowaniem zasad dystansu społecznego i w obowiązkowych maseczkach ochronnych na twarzach. Choć nie wszędzie. Jak donosi Reuters, w weekend w Hiszpanii na ulice tłumnie ruszyli spacerowicze i biegacze, a niektóre plaże zapełniły się odpoczywającymi. 

Zobacz wideo Świat się zatrzymał, a przyroda łapie oddech

Kwiaciarnie, salony fryzjerskie i maseczki rozdawane przy wejściu do metra. Tak otwiera się Hiszpania

- Przez najbliższe trzy dni mamy pełne obłożenie - mówił w rozmowie z agencją Reutera Alfonso Sanchidrian, fryzjer z Madrytu.

W Hiszpanii punkty usługowe takie jak zakłady fryzjerskie mogą działać od poniedziałku, pod warunkiem, że klienci będą przyjmowani pojedynczo i po wcześniejszym umówieniu. Na zdjęciach widać, że zarówno klienci, jak i pracownicy zakładów noszą maseczki. Są one wydawane m.in. przez funkcjonariuszy policji i wolontariuszy Czerwonego Krzyża w najbardziej newralgicznych punktach miasta, gdzie codziennie przechodzi wielu ludzi, jak np. stacje metra.

W poniedziałek w Hiszpanii otworzyły się m.in zakłady fryzjerskieW poniedziałek w Hiszpanii otworzyły się m.in zakłady fryzjerskie Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo

Na Balearach i Wyspach Kanaryjskich działają już sklepy, muzea, hotele, tarasy, ogródki kawiarniane, jednak właśnie z rygorystycznymi obostrzeniami co do liczby korzystających z nich osób. W kontynentalnej części kraju podobne poluzowania zostaną wprowadzone 11 maja. Szkoły pozostają zamknięte do września.

Koronawirus we Włoszech. Odżył sektor budowlany 

"Przeszywające ciało odgłosy wiertarek udarowych odbiły się echem od osłonecznionych ścian Rzymu, gdzie 4,4 miliona robotników fizycznych - szacunkowo 72 procent mężczyzn - na nowo podniosło narzędzia budowlane" - relacjonuje AFP o tym, jak we Włoszech wyglądał poniedziałek 4 maja. 

Mieszkańcy tego kraju mogą już spotykać się w gronie rodzinnym oraz - w ograniczony sposób - ze  znajomymi. Otwarte zostały parki, jednak z obowiązkiem zachowywania społecznego dystansu. Bez ograniczeń można jeździć na rowerze, spacerować i uprawiać jogging.

Wznowione zostały indywidualne treningi sportowe, we wszystkich dyscyplinach, również dla piłkarzy.

Podróżowanie pozostaje ograniczone do gminy zamieszkania i może odbywać w związku z załatwianiem spraw zawodowych i zdrowotnych. 1 czerwca otwarte zostaną restauracje, ale już dziś można w nich oferować jedzenie na wynos. Działają też salony fryzjerskie i kosmetyczne. Szkoły są za to zamknięte do września.

Niemcy znów mogą podziwiać sztukę w galeriach. Otworzyły się także m.in. salony fryzjerskie

Niektóre mniejsze biznesy zostały otwarte w Niemczech już 20 kwietnia. W poniedziałek 4 maja zniesione zostały obostrzenia związane z odwiedzaniem placów zabaw. Działają również muzea, galerie sztuki, kościoły i ogrody zoologiczne, które zamknięto. Nie wszyscy jednak są przekonani, co do słuszności luzowania restrykcji w związku ze zmniejszeniem liczby zakażeń koronawirusem.

- Mieszkam z rodzicami, którzy są starsi, dlatego wolałbym wracać do domu bez martwienia się o ich zdrowie - mówił w rozmowie z AFP Ramazan Uzun, fryzjer z Berlina, który od poniedziałku od nowa może przyjmować klientów.