Kiedy zostaną otwarte restauracje? Michał Dworczyk podał wstępną datę

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że kolejny etap łagodzenia obostrzeń może zostać wprowadzony za dwa tygodnie. Oznacza to, że restauracje mogą zostać otwarte najprawdopodobniej w okolicach 18 maja.

Przypominamy, że od 4 maja wszedł w życie II etap odmrażanie gospodarki, do którego zalicza się m.in. otwarcie galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki, a także miejsc noclegowych i hoteli. Wszystkie te miejsca mogą funkcjonować w reżimie sanitarnym oraz przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności. Od 6 maja w niektórych miastach zdecydowano się także otworzyć żłobki oraz przedszkola. W rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk wypowiedział się na temat terminu wprowadzenia kolejnego etapu łagodzenia obostrzeń. 

Zobacz wideo Czy to dobry czas na odmrażanie gospodarki?

Michał Dworczyk: Kolejny etap trzeba wprowadzać ostrożnie 

Zgodnie z zapowiedziami rządu kolejne etapy odmrażania gospodarki mają być wprowadzane w dwutygodniowych odstępach czasowych w celu obserwacji, jak poprzednie łagodzenia wpłynęły na liczbę zachorowań. Rząd zastrzegł też, że terminy mogą być zmieniane w przypadku niekorzystnego scenariusza. 

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk potwierdził, że kolejny etap, w którym mowa o otwieraniu restauracji na specjalnych zasadach, ma zostać wdrożony 18 kwietnia. 

Po dwóch tygodniach, jeżeli wszystko będzie szło w dobrym kierunku, wprowadzony zostanie kolejny etap, a wraz z nim na przykład zezwolenie na funkcjonowanie restauracji na specjalnych zasadach

- powiedział, dodając, że decyzja ta zostanie podjęta ostrożnie po wcześniejszej konsultacji z wirusologami oraz ekspertami. Michał Dworczyk odniósł się także do dużej liczby nowych zachorowań we wtorek 5 maja, mówiąc, że rząd cały czas monitoruje rozwój sytuacji epidemicznej w kraju.

Kilka dni temu w rozmowie z RMF FM Dworczyk stwierdził, że w podobnym terminie co restauracje, otwarte zostaną salony fryzjerskie. Także przy zachowaniu reżimu sanitarnego

Więcej o: