Komisja Europejska ma radę dla Polski: Chcecie inwestycji, poprawcie klimat wokół sądów

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paolo Gentiloni, komisarz ds. gospodarczych zwrócił uwagę na konieczność poprawy sytuacji w polskim sądownictwie. Komisja Europejska opublikowała semestralne zalecenia, tzw. pakiet wiosenny.

- Może nie widać tego z roku na rok, ale w średnim terminie niezależność sądownictwa ma wpływ na klimat biznesowy - powiedział "RP" Paolo Gentiloni. - To coś ważnego dla gospodarczego środowiska państwa członkowskiego - podkreślał unijny komisarz.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 38

20 maja Komisja zaproponowała zalecenia dla poszczególnych krajów, które stanowią wytyczne dotyczące polityki gospodarczej dla wszystkich państw członkowskich UE w kontekście pandemii koronawirusa. Skupiają się one na najpilniejszych wyzwaniach związanych z pandemią i na ożywieniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

"Zalecenia skonstruowano wokół dwóch celów: w krótkiej perspektywie – ograniczenia negatywnych skutków społeczno-gospodarczych pandemii koronawirusa oraz w perspektywie krótko- i średnioterminowej - osiągnięcia trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, który sprzyjałby transformacji ekologicznej i transformacji cyfrowej" - czytamy.

Komisja Europejska zaleca Polsce poprawę sądownictwa

Na lata 2020 i 2021 Komisja Europejska zaleciła działania, wśród których jedno dotyczy poprawy klimatu inwestycyjnego, w szczególności poprzez ochronę niezależności sądów. Wszystkie one mają na celu:

 • Zgodnie z ogólną klauzulą korekcyjną podjęcie wszelkich działań niezbędnych do skutecznego zaradzenia pandemii oraz wspierania gospodarki i ożywienia gospodarczego. W przypadku gdy warunki ekonomiczne na to pozwalają, prowadzenie polityki budżetowej mającej na celu osiągnięcie rozważnej średniookresowej sytuacji budżetowej i zapewnienie zdolności obsługi zadłużenia, przy jednoczesnym zwiększeniu inwestycji. Poprawę dostępności, odporności i skuteczności systemu ochrony zdrowia, m.in. przez zapewnienie wystarczających zasobów i przyspieszenie wdrażania usług e-zdrowia.
 • Łagodzenie wpływu kryzysu na zatrudnienie, zwłaszcza przez udoskonalanie elastycznych form organizacji pracy i pracy w zmniejszonym wymiarze czasu. Lepsze ukierunkowanie świadczeń społecznych i zapewnienie dostępu do tych świadczeń osobom potrzebującym. Podnoszenie umiejętności cyfrowych. Dalsze promowanie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw i administracji publicznej.
 • Kontynuowanie wysiłków na rzecz zapewnienia przedsiębiorstwom dostępu do finansowania i płynności. Przyspieszenie realizacji gotowych projektów w zakresie inwestycji publicznych i promowanie inwestycji prywatnych, aby wspierać odbudowę gospodarki. Ukierunkowanie inwestycji na transformację ekologiczną i cyfrową, w szczególności na infrastrukturę cyfrową, czyste i wydajne wytwarzanie i wykorzystanie energii oraz zrównoważony transport, co będzie przyczyniać się do stopniowej dekarbonizacji gospodarki, m.in. w regionach górniczych.
 • Poprawę klimatu inwestycyjnego, w szczególności przez ochronę niezależności sądów. Zapewnienie skutecznych konsultacji publicznych i zaangażowania partnerów społecznych w proces kształtowania polityki.
Więcej o:
Komentarze (30)
Komisja Europejska ma radę dla Polski: Chcecie inwestycji, poprawcie klimat wokół sądów
Zaloguj się
 • milarama

  Oceniono 18 razy 8

  Ściepa narodowa na przekop mierzei wiślanej. Rydz pozbiera i przerobi na cegiełki.

 • erhapl

  Oceniono 11 razy 7

  Republika PiSlamska to alians pedofilii (KK) z nekrofilią (PiS)...

 • bondnaemeryturze

  Oceniono 11 razy 5

  Jeśli inwestorzy z UE szukają działek pod inwestycję niech pogadają z premierem Morawieckim, przepraszam - panią Morawiecką, o działkach pod inwestycję na Dolnym Śląsku - na pewno coś się znajdzie...

 • nador

  Oceniono 12 razy 4

  Tylko szaleniec zainwestuje w kraju, w którym wyroki sądu dyktuje jakiś szczerbaty kurdupel na silnych prochach.

 • janek-007

  Oceniono 1 raz 1

  "Komisja Europejska ma radę dla Polski: Chcecie inwestycji, poprawcie klimat wokół sądów "
  Wlasnie Polska to robi lewacy euro-kolchozowi.
  Szantazem chyba daleko nie zajedziecie euro-kolchozowi lewacy.

 • robson15

  Oceniono 7 razy 1

  Nie UE wreszcie przestanie tylko apelować ale weźmie się konkretnie do pracy.
  Zakręcić kurek z kasą do czasu gdy pisiory przestaną dewastować sądownictwo.
  Nałożyć dziennie 100 tys euro za każdy dzień dopóki ten (nie)rząd nie wykona wyroku TSUE.
  Tylko wtedy gdy pisowski suweren na własnej skórze to odczuje, mgr Zero i jego hałastra będzie zmuszona do odwrotu.

 • tomek62

  0

  www.bpb.de/nachschlagen/zahlen-und-fakten/europa/70580/nettozahler-und-nettoempfaenger

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX