5G, Bill Gates i koronawirus. O co chodzi? Skąd wzięły się zarzuty w stosunku do miliardera?

5G i Bil Gates? Co łączy nową technologię z miliarderem? Nie tylko to, że znany filantrop sponsoruje badania naukowe. W dobie chaosu informacyjnego zarzuca się mu całe zło tego świata- z planami globalnej depopulacji włącznie.

Bill Gates i koronawirus. Echa dawnych wystąpień miliardera

Bil Gates i koronawirus to połączenie, które obecne jest w mediach od początku pandemii. Wiążę się to z faktem, że miliarder kilka lat temu przestrzegał, że wśród zagrożeń takich, jak wojna nuklearna, katastrofalne trzęsienie ziemi lub nawet upadek asteroidy nie ma dużego prawdopodobieństwa wystąpienia jako globalny kataklizm. Zupełnie inaczej rzecz ma się z chorobą wirusową. Jak stwierdził w rozmowie z Vox (2015):

Jakaś wielka eksplozja wulkaniczna, gigantyczne trzęsienie ziemi, asteroida to na szczęście mało realne zagrożenia(...). Sądzę, że epidemia groźniejsza niż Ebola zacznie się jeszcze za mojego życia. Jest na to 50 proc. szansy

Szybko zaczęto kojarzyć tę wypowiedź i samego Gatesa ze sprawą pandemii i przedstawiać go w złym świetle. Jak do tego doszło?

5G i koronawirus -  teoria spiskowa

5G i koronawirus? W mediach społecznościowych co chwilę pojawia się jakiś "łańcuszek" sensacyjnie łaczący rozprzestrzenianie się koronawirusa z siecią 5g. I choć Facebook stara się walczyć z fake newsami, to nieufność wobec sieci 5g zaczęła wpadać na podatny grunt strachu przed pandemią. Zarzuty wobec śmiertelnych związków 5g i koronawirusa są absurdalne i nie mają naukowych podstaw, ale ze względu na niepewną sytuację pandemiczną, są często rozpowszechniane i prowadzą do kolejnych wątpliwości. Według chwytliwych teorii spiskowych Covid-19 wcale nie jest chorobą spowodowaną wirusem, który przeszedł z niepozornego łuskowca na człowieka i nawet nie tym, który miałby niepostrzeżenie wymknąć się z chińskiego laboratorium. Narracja jest prosta:

 • nie ma żadnego wirusa: to, co nazywamy jego skutkami, jest spowodowane wprowadzaniem nowych technologii
 • ludzie umierają przez wprowadzanie technologii 5G (promieniowanie)
 • takie wnioski potwierdza fakt, że niektóre kraje zabroniły stosowania 5G
 • za ostatnią technologią stoi ostatecznie demoniczna wręcz osoba Bila Gatesa
 • Bill Gates jest zwolennikiem przyspieszenia prac nad szczepionką
 • skoro kornawirusa nie ma - nie dajmy się zaszczepić, bo to kolejna manipulacja i nie wiadomo co za nią stoi

Różnego rodzaju ''alternatywne wersje'' spiskowych teorii nie łączą 5|G i koronawirusa, ale sugerują, że Bill Gates stoi za samym pojawieniem się pandemii i bynajmniej nie potrzebował do tego najnowszej technologii przesyłu danych (w domyśle - tego, co za nią stoi). Facebook, Twitter i Instagram próbują powstrzymywać rozprzestrzenianie się tych niepodpartych nauką tez, ale jak to w przypadku takich treści - rozprzestrzeniają się "wirusowo" i są trudne do usunięcia.  

5G, Bill Gates i depopulacja

5G i Bill Gates to zdaniem wielu miłośników teorii spiskowych groźny pomysłodawca depopulacji, a nie genialny miliarder i filantrop. Podobnie jak chipowanie ludzi i szczepionki, tak i 5G oskarża się o to, że mają mordercze skutki. Niedawno Gatesa zaatakował ekscentryczny rosyjski reżyser Nikita Michałkow, który zarzuca mu z kolei manipulowanie chipowaniem ludzi. Jak podsumował reżyser ''Spalonych słońcem'':

Ostateczny cel to zmniejszenie ludzkości, zbyt wiele zużywającej tlenu, jedzenia i wszystkiego innego

Warto dodać, że samo wprowadzanie sieci 5G jest związane z dużą liczbą internetowych plotek i domysłów, które doskonale nadają się do przekazywania za pomocą memów. Proste obrazki niosą się w sieci lotem błyskawicy. Ich stworzenie jest proste: wystarczy zestawić zdjęcie padłych ptaków z niczym niezweryfikowanym podpisem, że ich śmierć to wina przekaźnika 5G.

Sprawa wyszła jednak daleko poza memy i do tak dużych rozmiarów, że głos zabrały poważne instytucje podkreślające, że nie ma dowodów na szkodliwość tej nowej technologii. Były to między innymi:

 • Międzynarodowa Komisja d.s. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) 
 • amerykańskie Federalna Komisja Łączności i Agencja Żywności i Leków

Sam Bill Gates broni się zaś poprzez własną działalność jako filantrop, którą prowadzi od lat. Również w perspektywie epidemii to za miliarderem stoi trzyczęściowy plan, który zaleca:

 • utrzymywanie kwarantanny
 • monitorowanie ekspansji wirusa
 • wynalezienie i rozpowszechnienie szczepionki.

Ze swoim majątkiem liczącym 100 mld dolarów i wpływami może on odegrać dużą rolę zwłaszcza w ostatniej kwestii.

Covid-19 i 5G: skąd się biorą spiskowe teorie w trudnych czasach?

Covid-19 i 5G: czemu ludzie brną w coraz bardziej niewiarygodne teorie spiskowe? Według komentatorów tego zjawiska jednym z powodów jest niski poziom zaufania do nauki. Dodatkowo ciągle pojawiają się oskarżenia o to, że ''rację ma'' ten, kto finansuje badania. Być może stąd tak wiele spiskowych i oczywiście nieprawdziwych teorii łączy z nieszczęściami Billa Gatesa, współczesnego bogacza zaangażowanego w globalne problemy. 

Dodatkowo 5G lub Bill Gates bardziej pasują jako wróg, niż niematerialny i tajemniczy wirus, którego nie można dostrzec gołym okiem. Żyjemy zaś w czasach, gdy panujący chaos informacyjny współistnieje z bardzo szybkim przesyłem informacji, co sprawia, że łatwiej podać dalej emocnojunącą informację, niż spróbować ją zweryfikować. 

Gdzie można weryfikować potencjalne fake newsy? Na przykład TUTAJ

Zobacz wideo A to ciekawe
Więcej o: