Wielka Brytania. Do września nawet 400 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Jeśli będzie skuteczna

Brytyjski koncern farmaceutyczny Astra Zeneca jest w stanie wyprodukować do września 400 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Proces produkcji zostanie rozpoczęty, jeśli potwierdzi się skuteczność szczepionki opracowywanej przez Uniwersytet w Oksfordzie.

Według medialnych doniesień naukowcy są coraz bliżej opracowania skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. Pracę nad nią prowadzone są równolegle w wielu miejscach na świecie. Do tego grona zalicza się koncern Astra Zeneca współpracujący z Uniwersytetem w Oksfordzie. Jak podaje "The Guardian", firma otrzymała 1 mld dol. na ten cel. 

Zobacz wideo Doktor Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów

Koncern przekaże do września 400 mln dawek szczepionek. Na razie wciąż badana jest jej skuteczność 

Astra Zeneca należy do grona firm, których prace nad szczepionką są dalece zaawansowane. Koncern poinformował, że podpisał już umowy na dostarczenie co najmniej 400 mln dawek szczepionki. Problem w tym, że jej skuteczność wciąż jest sprawdzana. 

- Ta pandemia jest globalną tragedią i stanowi wyzwanie dla całej ludzkości. Musimy wspólnie pokonać wirusa, w przeciwnym razie będzie on nadal wyrządzać ogromne cierpienie i pozostawiać trwałe blizny gospodarcze oraz społeczne w każdym kraju na świecie. Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim w celu przekształcenia ich przełomowej pracy w lek, który można wytwarzać na skalę globalną - powiedział Pascal Soriot, dyrektor naczelny Astra Zeneca, dziękując również amerykańskiemu i brytyjskiemu rządowi za wsparcie finansowe. 

Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie ogólnodostępna? 

Plany Astra Zeneca są bardzo ambitne, ale eksperci nie mają złudzeń - niezbędne jest od 12 do 18 miesięcy, aby wyprodukować ogólnodostępną szczepionkę. Ostatnio firma Moderna Therapeutics opublikowała raporty z badań klinicznych nad szczepionką, według których wszyscy uczestnicy badania wytworzyli przeciwciała. Testy kliniczne przeprowadzają również Chińczycy

Więcej o:
Komentarze (36)
Wielka Brytania. Do września nawet 400 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Jeśli będzie skuteczna
Zaloguj się
 • aron2004

  Oceniono 12 razy 12

  Dla lewaków będzie szczepionka, dla prawaków Domestos z witaminą C do żyły.

 • marcellon

  Oceniono 12 razy 10

  A dziadowska Polska dala na walke €250,000. I bedzie na samym koncu w kolejce po szczepionke!

 • zimochm

  Oceniono 9 razy 5

  ciekawe jak oni w pol roku chca sprawdzic skutki uboczne takiej szczepionki....

 • wer.di

  Oceniono 8 razy 4

  Trzeba brać pod uwagę, kto ogłasza takie rewelacje. Tu jest ciekawy artykuł:
  www.nytimes.com/interactive/2020/04/30/opinion/coronavirus-covid-vaccine.html
  Tu eksperci, którzy zajmują się tematyką od dekad, zgodnie twierdzą, że najwcześniej, jeżeli dopisze nam dużo szczęścia, szczepionka będzie na początku 2022. I na końcu pada pytanie, dlaczego tak późno, skoro zespoły badawcze co chwilą ogłaszają że osiągnięto wielki postęp i przedstawiają prognozy o wiele bardziej optymistyczne, że szczepionka może być gotowa nawet za kilka miesięcy. I pada prosta odpowiedź, że to są firmy biotechnologiczne notowane na giełdzie i te komunikaty wydają, żeby zdobyć nowych inwestorów i udziałowców i żaden niezależny ekspert takiego optymizmu nie podziela. Trzeba im kibicować ale i patrzeć realnie, bo najtrudniejsze etapy przed nimi: udowodnienie że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

 • ff6

  Oceniono 4 razy 4

  A w PL juz wymodlili uzdrowienie w kosciele?

 • ps11111ps

  Oceniono 8 razy 4

  Matołuszu! Szumku!
  Musicie się bardziej postarać.
  W statystyach właśnie dziś nas przegoniła Indonezja (634 nowe zachorowania) a i Ukraina mocno nam depta po piętach (+442 dziś).
  Czy my Polacy gorsi? Czy pozwolimy sie wyprzedzić jakimś dzikusom? Przecież to MY wstalismy z kolan!!!

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 3

  Sprawdzic miliony maseczek przed przerzutem przez pol swiata i 'powitaniu' z pompa i kamerami z Chin do Warszawy bylo w wiele prosciej niz sprawdzic czy, jak i na co jeszcze dziala szczepionka a i taka prosta operacja logistyczna jak wybranie stu maseczek z ilustam palet przed zaladunkiem w samolot - zawiodla na calej linii i teraz policja biega po jakichs adresach cwaniakow i slupow...

 • n3xt

  Oceniono 5 razy 1

  Nie jestem przeciwny szczepieniom bo wiele zagrożeń udało się tak pokonać. Ale np. w przypadku grypy co roku nowe szczepy, po szczepieniu gorsza odporność, skuteczność też nie tak wysoka. Tutaj dochodzi jakaś obawa przymusu i nagonki...a co w razie potencjalnych powikłań i odpowiedzialności koncernu ? Czy np. różnej skuteczności w zależności od jakiś czynników (rasa) i wtedy przymusu ze strony rządu, firmy - brak szczepienia oznacza brak pracy, ale...kto weźmie odpowiedzialność jeśli zaczepiony i tak zachoruje (nie mówiąc o powikłaniach) ? Czas nagli, ale wszystko ze zdrowym rozsądkiem.

 • jd3111

  Oceniono 7 razy 1

  Co prawda nie udało się wyprodukować jeszcze skutecznej szczepionki na żadnego innego koronawirusa, skuteczność szczepionek na grypę wynosi max. 40-50%, ale na nowego koronawirusa (który cały czas przecież mutuje), z całą pewnością w pół roku bez żadnego trybu wyprodukuje się całkowicie bezpieczną i skuteczną szczepionkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX