Pozytywne testy szczepionki na koronawirusa. Dystrybucja na początku roku? Polscy eksperci wątpią

Amerykańska firma Moderna Therapeutics opublikowała raporty z badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa. Wyniki są pozytywne i obiecujące. Wszyscy uczestnicy badania wytworzyli przeciwciała, ale szczegółowe dane znane są tylko w przypadku ośmiu osób. Firma chce wprowadzić do dystrybucji szczepionkę na początku przyszłego roku. Polscy eksperci wątpią w tak szybki termin jej dostępności.

Firma Moderna Therapeutics w poniedziałek 18 maja ogłosiła, że wszyscy uczestnicy pierwszej fazy testów szczepionki na koronawirusa, którzy otrzymali pierwszą z trzech dawek, wytworzyli przeciwciała. 30 uczestników badania, którzy otrzymali również drugą dawkę (25 lub 100 mikrogramów) wytworzyło przeciwciała, które wiążą wirusa. Szczegółowe dane dotyczą na razie tylko ośmiu osób, ale wskazują, że przeciwciała te są w stanie neutralizować wirusa i jego zdolność do zakażania ludzkich komórek. Po ogłoszeniu wyników, akcje firmy na giełdzie poszły szybko w górę.

Moderna Therapuetics ma zamiar niedługo rozpocząć drugą fazę testów klinicznych, w której weźmie udział 600 osób. Prezes firmy, Stephen Hoge zapowiada, że celem jest stworzenie gotowej do dystrybucji szczepionki na koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku, donosi CBS.

W samych Stanach Zjednoczonych będzie trzeba wyprodukować 600 mln dawek szczepionki, twierdzi Alex Azar sekretarz Health and Human Services. Wątpi jednak, by do końca roku udało się osiągnąć cel 300 mln dawek szczepionki, jaki postawiły sobie USA. Mimo to uważa, że z końcem roku na rynku może być już dostępnych kilka milionów dawek.

Zobacz wideo Wiceprezydent USA: Leki na koronawirusa mogą być gotowe już latem, szczepionka pod koniec roku [Źródło: RUPTLY/x-news]

Szczepionka na koronawirusa - potrzeba więcej niż kilku miesięcy

Jeszcze mniej optymistycznie patrzą na to polscy eksperci, którzy skomentowali sprawę dla TVN. Profesor doktor habilitowany Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, uważa, że szczepionka na koronawirusa znajdzie się na rynku dopiero jesienią przyszłego roku. Flisiak studzi entuzjazm, dodając, że etap wytworzenia przeciwciał przez uczestników testów osiągnęło już kilka firm.

Wtóruje mu profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii. Twierdzi, że to dopiero zapowiedź tego, co może się wydarzyć i minie jeszcze dużo czasu, zanim ogłosimy sukces. To, zdaniem Paradowskiej-Stankiewicz, może zająć jeszcze kolejne 12 miesięcy. 

Szczepionka na koronawirusa celem całego świata

Swoje testy kliniczne przeprowadzają również Chińczycy. Zaczęli je jednak później niż Moderna Therapeutics, więc na wyniki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Europa z kolei niedawno rozpoczęła światową zbiórkę na badania nad szczepionką na koronawirusa. Szybko osiągnięto cel 7,5 mld euro, dzięki dużym kwotom od Komisji Europejskiej, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Australii. Kwota, którą dołożyła Polska, była wyjątkowo niska, co zostało mocno skrytykowane przez byłego premiera Polski, Donalda Tuska. 

Więcej o: