Koronawirus w Polsce. Kiedy nie trzeba będzie nosić masek?

Kiedy nie trzeba będzie nosić masek? Wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki pojawiają się pytania o to, kiedy noszenie maseczek przestanie być obowiązkowe. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że dziś lub jutro powinniśmy dostać wiecej informacji na ten temat.

Kiedy nie trzeba będzie nosić masek? Maseczki są obowiązkowe od miesiąca

Obowiązek osłaniania okolicy ust i nosa wprowadzony został 16 kwietnia 2020 w związku z pandemią koronawirusa. Początkowo, kiedy pojawiły się informacje o pierwszych przypadkach zakażonych w naszym kraju, służby sanitarne tłumaczyły, że stosowanie maseczek nie chroni przed zakażeniem. W miarę zwiększania się liczby przypadków zarówno one jak i Ministerstwo Zdrowia diametralnie zmieniły stanowisko względem maseczek, tak samo jak WHO. Skutkowało to wprowadzeniem na terenie całego kraju obowiązku zasłaniania ust i nosa. Do tego celu można używać specjalnych maseczek medycznych wyrobów dostępnych w aptekach i sklepach medycznych, ale również samodzielnie uszytych masek lub zwykłego szalika czy chusty. 

Osoby, które nie podporządkują się obowiązującemu nakazowi narażają się na otrzymanie mandatu karnego w wysokości do 500 zł lub kary administracyjnej nakładanej przez służby sanitarne, a ta sięgać może nawet 30 tysięcy złotych. 

Do kiedy nosimy maski? Najnowsze informacje

Początkowo minister Szumowski w wypowiedziach dotyczących "obowiązku maseczkowego" sugerował, ze może być on utrzymany aż do momentu wynalezienia  szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Jeśli połączymy to z wypowiedziami naukowców, którzy przewidują, że czas na stworzenie preparatu to minimum rok, wtedy okazuje się, że z maseczkami nie rozstaniemy się i to jeszcze przez długi czas.

W ostatnich dniach jednak widoczne jest złagodzenie stanowiska rządu, a zwłaszcza Ministerstwa Zdrowia, w kwestii maseczek. Wiązać to można zapewne z luzowaniem innych obostrzeń i otwieraniem kolejnych punktów uslugowych i gastronomicznych, powrotem do działania w trybie sprzed epidemii. Pewne jest jednak, że do końca maja nic nie zmieni się w kwestii noszenia maseczek. Informację taką przekazał minister Łukasz Szumowski w wywiadzie udzielonym dla Radia Plus. Najwcześniej rząd pochyli się nad tym problemem 25 maja, a to oznacza, że najprawdopodobniejszym terminem zniesienia obowiązku może być czerwiec, choć wszystko będzie uzależnione od dalszego rozwoju sytuacji, która jest na bieżąco analizowana w MZ. W niedzielę 24 maja potwierdzono w Polsce 395 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 185 w woj. śląskim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci trzech pacjentów chorych na COVID-19

Maski: do kiedy trzeba nosić? Kiedy zniesiony zostanie obowiązek?

Co do konkretnego terminu zniesienia obowiązku zakładania maseczek w przestrzeni publicznej to niestety jest zbyt wcześnie, aby cokolwiek przesądzać. Sytuacja jest dynamiczna - pojawiają się nowe epicentra zakażeń: do Śląska, gdzie zakażeniu uległo wielu górników, być może dołączy Wielkopolska gdzie w ciągu doby (z 23/24 maja 2020) przybyło 102 chorych, z czego większość pochodzi z powiatu kępińskiego, co zapewne wiąże się z wykryciem ogniska choroby w dużym zakładzie produkującym meble. W takiej sytuacji trudno spodziewać się rychłego zaniechania noszenia maseczek. Bardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że maseczek będziemy się pozbywać stopniowo:

  • w pierwszej kolejności w regionach, gdzie sytuacja jest stabilna, chorych przybywa niewielu
  • w określonych sytuacjach, tzn.na świeżym powietrzu przy zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego - wtedy zakrywanie ust wciąż obowiązywałoby w pomieszczeniach zamkniętych.

To, do kiedy trzeba nosić maski będzie zapewne przedmiotem wielu analiz, ale istnieje duża szansa, że w najbliższych tygodniach obowiązek ten jeśli nie zniesiony to zostanie przynajmniej częściowo ograniczony. Póki co pozostaje nam tylko śledzenie komunikatów MZ w tej sprawie.

Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o: