Kolejny etap odmrażania urzędów. Jak będzie wyglądała wizyta? Jak się przygotować? Odpowiadamy

Od poniedziałku 25 maja znów możemy załatwiać sprawy urzędowe osobiście. Wizyty interesantów będą odbywały się przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych. Wyjaśniamy, jakich.

Do przywrócenia bezpośredniej obsługi interesantów zobowiązane są urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej. To znaczy, że sprawy urzędowe załatwimy osobiście zarówno w urzędzie gminy czy w starostwie powiatowym, jak i w urzędach skarbowych, urzędach pracy albo placówkach ZUS.

W każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. W jednym pomieszczeniu będzie mógł przebywać jeden interesant na jedno stanowisko obsługi. Z ograniczenia wyłączeni są pracownicy urzędu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęca jednak, jeśli to możliwe, do elektronicznego kontaktu z urzędami.

Zobacz wideo Gazeta.pl bierze udział w #Hot16Challenge2

Jak będzie wyglądała wizyta w urzędzie?

Warto wizytę zaplanować wcześniej i zapisać się telefonicznie lub przez internet. Interesanci są zobowiązani do noszenia maseczek lub stosowania innych form zakrycia ust i nosa oraz do zachowania dystansu. W urzędach będzie obowiązywał reżim sanitarny: kontrola temperatury i dezynfekcja rąk przy wejściu.

Część urzędów została otwarta już wcześniej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że część urzędów już wcześniej zdecydowała się na otwarcie.

 - Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem - podkreślał wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Więcej o: