Koronawirus na Śląsku. Nagły wzrost zachorowań w kopalni Silesia

59 górników pracujących w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach jest zakażonych koronawirusem, a prawie 100 przebywa na kwarantannie. Wzrost zachorowań obserwowany jest w ostatnich tygodniach.

Jak podaje Interia.pl, 59 osób jest zakażonych koronawirusem, a 98 przebywa na kwarantannie, z kolei siedem osób wyzdrowiało. Przypadki zachorowań dotyczą pracowników kopalni, ale także osoby z firm zewnętrznych związanych z zakładem. Na razie nie podjęto decyzji o czasowym zamknięciu kopalni bądź wprowadzeniu ograniczeń. W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja o przeprowadzeniu testów na załodze liczącej 1,7 tys. osób. 

Zobacz wideo Koronawirus na Śląsku. Jak poważna jest sytuacja?

Koronawirus. Wzrost zachorowań w kopalni Silesia. Na razie kopalnia pracuje normalnie 

Sytuacja w kopalni Silesia zaczęła się pogarszać pod koniec czerwca (29 czerwca - cztery przypadki). Od tego czasu regularnie wykrywane są kolejne przypadki zakażeń. W większości przypadków górnicy przechodzą koronawirusa bezobjawowo. W maju przeprowadzono wyrywkowe próbki od 105 górników. Wynik każdego z testów był ujemny, a sama kopalnia uznawana była za jedną z najbezpieczniejszych pod względem zagrożenia epidemicznego.

-  Nieustannie od początku pandemii kopalnia utrzymuje wszystkie działania prewencyjne, jednak powód wzrostu zachorowań wydaje się, wg nas, leżeć poza kopalnią. Nie mamy bowiem wpływu na luzowanie obostrzeń w Polsce w tym zakresie, a skutki tego zaczynamy niestety doświadczać. - tłumaczyła rzecznika prasowa PG Silesia Małgorzata Bajer, cytowana przez serwis lokalny czecho.pl

Kopalnia Silesia nowym ogniskiem koronawirusa. Jacek Sasin informował, że sytuacja w kopalniach jest opanowana 

Pod koniec czerwca Jacek Sasin poinformował na antenie Programu III Polskiego Radia o tym, że sytuacja w kopalniach jest opanowana i w ciągu kilku dni wrócą one do pracy. - Priorytetem było wygaszenie ognisk koronawirusa w kopalniach i to się udało. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, by górnicy mogli spokojnie pracować i żebyśmy rozwiązali obecne problemy - tłumaczył minister aktywów państwowych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 17 lipca odnotowano 353 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej - 86 w województwie śląskim. 

Więcej o: